Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2: Πρωταθλήτριες Ελλάδος οι πράσινες

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 στο τάι μπρέικ του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, έκανε το 3-0 στη σειρά και κατέκτησε τον τίτλο στο βόλει γυναικών.

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και διατήρησε τα σκήπτρα στο βόλει γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους για να μειώσουν σε 2-1 και να ξαναδώσουν νέο ενδιαφέρον στη σειρά των τελικών, αλλά καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξε το δεύτερο σετ. Εκεί που προηγήθηκαν με 17-10 και 22-19, αλλά με απανωτά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στο «τριφύλλι» να ισοφαρίσει σε 24-24 και να κλείσει το σετ με 26-24 και να κάνει το 1-1.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πατά καλύτερα για το 11-7. Ο Ολυμπιακός με όπλο τα σερβίς της Γουΐντερς κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και έπειτα να φέρει το σετ στα ίσα με 15-15, με τις πράσινες να ξεφεύγουν ξανά με 18-15 και να κλείνουν το σετ με 25-17 για το 2-1.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο στο τέταρτο σετ κατάφερε να βγάλει αντίδραση και με «όπλο» το σερβις κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του σετ κάνοντας το 2-2 με 25-20.

H αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ εκεί όπου οι πράσινες ήταν πιο ψύχραιμες φτάνοντας στην νίκη και τον τίτλο με το 15-10.

Τα σετ: 21-25, 26-24, 25-17, 20-25. 15-10