AEK – Λαμία 3-0: Άνετη πρεμιέρα για την Ένωση

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τη Λαμία στην πρεμιέρα της Volley League γυναικών.

H ΑΕΚ επικράτησε 3-0 σετ της Λαμίας στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας «Απ. Κόντος», όπου η Ένωση στερήθηκε τον κόσμο της, καθώς ο αγώνας ήταν κεκλεισμένων των θυρών. Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην πρεμιέρα της Volley League και η νίκη ήρθε με σχετική ευκολία.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το… 5-5. Τότε η ΑΕΚ με ένα σερί 6-0 έκτισε μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφθασε μέχρι και τους 10 πόντους (16-6). Η Ένωση την επέκτεινε κι άλλο τη διαφορά (22-9) και έφθασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-10.

Στο δεύτερο σετ, η Λαμία ήταν σαφώς ανταγωνιστικότερη. Η ΑΕΚ με «όπλο» τα σερβίς της Ξανθοπούλου, ξεκίνησε από θέση οδηγού (6-2). Και συνέχισε έτσι η Ένωση, η οποία πήγε το σκορ στο 17-8, ενώ το κατέκτησε με 25-15.

Στο τρίτο σετ, παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-3, η Λαμία μπήκε ξανά στο… παιχνίδι. Μείωσε αρχικά σε 15-11 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 17-17. Αλλά η Ένωση έδειξε ψυχραιμία και με τα εξαιρετικά σερβίς της Νικόλοβα, έφθασε στο 25-17.

Τα σετ: 25-10, 25-15, 25-17.