Ολυμπιακός – Μίλωνας 3-1: Έκαναν το καθήκον τους οι ερυθρόλευκοι και «βλέπουν»  τελικούς

Ολυμπιακός – Μίλωνας 3-1: Έκαναν το καθήκον τους οι ερυθρόλευκοι και «βλέπουν» τελικούς

Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μίλωνα του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ για να κάνει έτσι το 2-1 στην ημιτελική σειρά της Volley League.

Μια… ανάσα από τους τελικούς της Volley League o Ολυμπιακός.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-1 σετ του Μίλωνα στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» και παράλληλα έκαναν το 2-1 στη σειρά.

Έτσι την προσεχή Πέμπτη (21/3) θα έχει την ευκαιρία να πάρει ακόμη μια νίκη και να προκριθεί στους τελικούς της Volley League εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Σε σχέση με τον δεύτερο ημιτελικό και την ήττα που δέχθηκαν με 3-0 σετ στην έδρα του Μίλωνα, αυτή την φορά οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που έπρεπε και έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί.

Οι Πειραιώτες μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα +5 (16-11) χάρη στους δύο άσους του Ιντάλγκο. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-17, ο Ιντάλγκο έχασε το σερβις του, με τον Μίλωνα να μειώνει σε 24-18, αλλά στο δεύτερο set ball οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το σετ στα 25-18.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας στο 2-0 με το άνετο 25-19.

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας έβγαλε αντίδραση και για πρώτη φορά στο ματς μπήκε σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να περάσει ξανά μπροστά και με 20-25 μείωσαν σε 2-1 σετ κι έμειναν ζωντανοί στο ματς.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι στο τέταρτο σετ θυμήθηκαν τον καλό εαυτό τους καταφέρνοντας να κλείσουν το ματς με 3-1 χάρη στο 25-17.