Μίλωνας – Ολυμπιακός 3-0: Οι Νεοσμυρνιώτες έστειλαν την σειρά σε πέμπτο παιχνίδι

Ο Μιλωνας επικράτρησε με 3-0 σετ επί του Ολυμπιακού ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά και την οδήγησε σε πέμπτο παιχνίδι.

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Volley League…

Ο Μίλωνας επικράτησε ξανά στη Νέα Σμύρνη επί του Ολυμπιακού με 3-0 σετ ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 και την έστειλε σε πέμπτο παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» (25/3).

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα του Ολυμπιακού στην έδρα του Μίλωνα την φετινή σεζόν, δείχνοντας πως στο συγκεκριμένο γήπεδο αντιμετωπίζει πάντα δυσκολίες.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν στο σκορ πόντο-πόντο, μέχρι το μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων που τους έφερε στο +3 (21-18) και τους επέτρεψε με τα καλά σερβίς τους να φτάσουν στο 1-0 με 25-22. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, όμως ο Μίλωνας πήρε ξανά ένα σημαντικό προβάδισμα με 17-13 και παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των «ερυθρόλευκων», κατάφερε να κλείσει το σετ με το οριακό 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Ιντάλγκο έβαλε μεγαλύτερη πίεση με τα σερβίς του στην υποδοχή του Μίλωνα, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-3, έφτασαν στο 18-13 κι έβαλαν τις βάσεις για το 3-0, το οποίο και «σφράγισαν» με 25-21.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-21