Ολυμπιακός – Μαρκόπουλο 3-1: Έκανε τα 2×2 και προκρίθηκε στους ημιτελικούς

Ο γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε και στον δεύτερο προημιτελικό του Μαρκόπουλου (3-1) και προκρίθηκε στους ημιτελικούς πρωταθλήματος με 2 νίκες

Την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-1 (22-25, 25-14, 25-16, 25-22) του ΑΟ Μαρκόπουλου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στον δεύτερο προημιτελικό της Volley League και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την ημιτελική φάση, καθώς ήθελαν μόλις δύο κερδισμένα σετ.

Στο δεύτερο ματς της φάσης 1-8 του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκες» αν και έχασαν το πρώτο σετ από το Μαρκόπουλο, ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν στην τελική επικράτηση στο Ρέντη, με 14 μπλοκ και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 22 πόντους (13 η Μλεΐνκοβα, 10 η Φαριόλ).

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ. Η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 9-9, με πάιπ και σε 10-10, ενώ η Φαριόλ έκανε το 11-11. Το Μαρκόπουλο «έτρεξε» 5-0 σερί και έφτασε στο 16-11 και στη συνέχεια, στο 17-12, με τον Ολυμπιιακό να «ψαλιδίζει» τη διαφορά, μειώνοντας στον πόντο (17-18), με μπλοκ της Μλεΐνκοβα. Η Εμμανουηλίδου κέρδισε άσσο και μείωσε σε 20-19, αλλά οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε σετ μπολ (20-24) και στη συνέχεια, κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1), με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, οι ερυθρόλευκες άλλαξαν πρόσωπο και ξέφυγαν με 17-11, με δύο σερί πόντους της Νίζετιχ, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (19-13). Νέο μπλοκ άουτ της Κούμπουρα και 21-14, με την Σέρβα διαγώνια να «χτυπάει» ξανά, για το +8 (22-14). Με άσσο της Καράρο, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +9 (23-14) και η Μλεΐνκοβα, με επίθεση και καρφί, «καθάρισε» το σετ (1-1), με +11 (25-14).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 4-3, αλλά τα κορίτσια του Ολυμπιακού ανέτρεψαν την κατάσταση και αφού έφτασαν στο 7-5, με την Νίζετιχ, έκαναν το 8-6, με επίθεση της Κούμπουρα. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν δύο φορές (8-8, 9-9), όμως η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν εξαιρετική, με την Κούμπουρα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +6 (17-11). Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στην εξέλιξη του σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-16, με πρώτο χρόνο της Φαριόλ, για το 25-16.

Δεν ξεκίνησε καλά στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρέθηκε πίσω με 7-4, 10-5 και 16-11. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν «στροφές» και «ψαλίδισαν» τη διαφορά, μειώνοντας σε 16-14, με την Κωνσταντέλλου και σε 17-15, με καρφί της Τσιτσιγιάννη. Με μπλοκ της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (19-20) και η Βλαχάκη, στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 21-21! Μπλοκ της Βλαχάκη και 22-21 ο Ολυμπιακός, με την Λαμπρούση να κερδίζει άσσο, για το 23-21, ενώ η Κωνσταντέλλου «τελείωσε» το ματς, με μπλοκ, για το 25-22 και το τελικό 3-1 σετ.

Τα σετ (3-1 σε 1.37): 22-25, 25-14, 25-16, 25-22