ΠΑΟΚ – Ηρακλής 3-0

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 3x3 στο Λιγκ Καπ και προκρίθηκε στον ημιτελικό όπου το πιο πιθανό είναι να βρει τον Ολυμπιακό ως αντίπαλο

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς πέτυχε ο ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Τελευταίο «θύμα» του Δικέφαλου ήταν ο Ηρακλής που δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση και έχασε με 3-0 σετ από τον, για ακόμη μία φορά πολύ καλό ΠΑΟΚ. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Τζούριτς, Μάρκεθ και Γκόρτσανιουκ, ενώ για τους ηττημένους οι Σωτηρίου και Κλίντι ήταν οι κορυφαίοι.

Το πρώτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας, με 8-1 και 16-6, και να κλείνει εύκολα το σετ με 25-15. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ μέχρι το 10-8, αλλά ο Δικέφαλος στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του παίρνοντας κεφάλι με 18-11 και πήρε το σετ χωρίς πρόβλημα με 25-16. Το τρίτο ήταν και το πιο αμφίρροπο σετ με τον Ηρακλή να επιστρέφει από το 13-7 που βρέθηκε να χάνει, αλλά ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ πιο ψύχραιμος στο τέλος πήρε το σετ και τη νίκη σε 25-23.

Ο ΠΑΟΚ πλέον περιμένει τον αντίπαλο του στα ημιτελικά που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ο Ολυμπιακός.

Τα σετ (3-0): 25-15, 25-16, 25-23

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέθ 9π. (6/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φιλίποφ 2 (2/3επ.), Γκόρτσανιουκ 13 (13/24, 50%υπ., 34%αρ.), Τζούριτς 23 (16/28, 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Τακουρίδης 3 (2/5, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (3/12, 1 μπλοκ, 2 άσσοι)/ Κωνσταντινίδης (λ. – 82%υπ., 41%αρ.)

ΗΡΑΚΛΗΣ  (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 2 (2/4επ.), Προύσαλης 1 (1/1επ.), Φέργκιουσον 6 (4/6, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 1 (1/15), Ρίου Ντα Ρόσα 12 (12/22, 50%υπ., 23%αρ.), Σωτηρίου 10 (9/21, 1 μπλοκ, 59%υπ., 35%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. 54%υπ., 38%αρ.), Μπουράκης (λ, 33%υπ., 17%αρ.), Β.Μούχλιας 2 (2/11), Κουκουμάκας, Τζιουμάκας