Ηρακλής – Κηφισιά 3-0 σετ

Ο Ηρακλής μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Volley League νικώντας στο κλειστό της Μίκρας με 3-0 την Κηφισιά,

Νικηφόρα μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Volley League ο Ηρακλής, επικρατώντας στο κλειστό της Μίκρας 3-0 σετ της Κηφισιάς (2η αγωνιστική). Ο «γηραιός» ήταν ξεκάθαρα ανώτερος απέναντι στην ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη και με υπεροχή στους άσσους (6-0) και στο μπλοκ (12-6) πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΕΣΑΠ Παντελής Ταρνατόρος.

Ο Απόστολος Αρμενάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλή αλλά και του αγώνα με 14 πόντους. Για την Κηφισιά, ντεμπούτο έκανε ο Βραζιλιάνος Ρενάτο πετυχαίνοντας 5 πόντους, ενώ ο Τέιλορ Χαντ είχε 13 αλλά με 34% στην επίθεση (12/35).

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του ήταν ισορροπημένος και μάλιστα η Κηφισιά προηγήθηκε 9-7 με το μπλοκ του Νικολάκη αλλά από εκεί και πέρα ο Ηρακλής κυρίαρχησε πλήρως. Η αρχή έγινε με το σερβίς του Κλίντι Ρίου και τις κόντρα επιθέσεις του Αρμενάκη που έδωσαν προβάδισμα 13-10. Εντυπωσιακός και ο Σωτηρίου από το σερβίς έκανε συνολικό σερί 6-0 και έφυγε στο 20-12 σφραγίζοντας το σετ για τον «γηραιό» το οποίο έκλεισε με την επίθεση του Κλίντι Ρίου.

Η Κηφισιά έκανε καλό ξεκίνημα και στο 2ο σετ με τους Παπαδόπουλο και τον Ρουμελιώτακη να κάνουν φιλότιμες προσπάθειες και να δίνουν προβάδισμα 10-7. Ο Φέργκιουσον και ο Αρμενάκης έκαναν νέο σερί 4-0 και ο Ηρακλής προσπέρασε 14-12 ενώ με φλότ σερβις και άσσου του Φέργκιουσον το σκορ έγινε 18-14. Η διαφορά κρατήθηκε και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Ρεκ.

Με αποτελεσματική επίθεση από τον Αρμενάκη και μπλοκ του ίδιου παίκτη έγινε το 12-7 μετά από συνολικό σερί 3-0. Η Κηφισιά πέταξε λευκή πετσέτα και οι παίκτες του Ηρακλή σκοράριζαν εύκολα. Με τον Κλίντι Ρίου και τον Προύσαλη άνοιξαν το σκορ 24-16 και ο αγώνα τελείωσε 25-17 με το χαμένο σερβίς του Μελλέ.

Διαιτητές: Θεμελής, Βασιλειάδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-12, 21-13, 25-14
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-17

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 6 άσσους, 33 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-21, 25-17)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Ντίνας 7 (3/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2/3 επ.), Φέργκιουσον 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 14 (10/19 επ., 4 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 30% άριστες), Σωτηρίου 11 (6/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 90% υπ. – 60% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας Β., Κουκουμάκας.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (6/13 επ., 36% υπ. – 21% άριστες), Ρεκ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 13 (12/35 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 9% άριστες), Ρενάτο 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 33% υπ. – 11% άριστες), Κάπελλας (λ, 43% υπ. – 14% άριστες), Μπέλος, Μελλές.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Ήταν μια πολύ καλη πρώτη πρεμιέρα για εμας, 3-0 καθαρό σκορ. Ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλο μας, ήμασταν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας και αυτό φάνηκε».

Ο αρχηγός του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης είπε: «Είναι σημαντική νίκη και σημαντικοί οι τρεις πόντοι. Κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη. Θεωρώ πως την κάναμε εύκολη και επίσης θεωρώ πως και η Κηφισιά θα είναι καλύτερη στη συνέχεια. Εμεις δεν είμαστε έκατο τοις εκατό έτοιμοι πιστεύω όμως σε κάθε παιχνίδι θα είμαστε και καλύτεροι. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι στην έδρα του ΠΑΟΚ για να πάρουμε ότι μπορούμε. Είναι δύσκολο παιχνίδι όμως θέλουμε να κάνουμε κάτι καλό για να το αφιερώσουμε στους φιλάθλους μας».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος από εμάς, δεν το συζητάμε. Το ξέραμε από την αρχή. Εμείς αυτή τη στιγμή δεν μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Αυτό είναι το παιχνίδι μας με τις ελλείψεις και τα προβλήματα που έχουμε. Θεωρούμε πως στο μέλλον θα είμαστε καλύτεροι».