Volley League : Πορφύρας – Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός άλωσε την έδρα του Πορφύρα με 3-0 σετ κι έφτασε τις 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος στο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα του Πορφύρα με 3-0 σετ, έκανε το 6/6 παραμένοντας η μόνη ομάδα χωρίς απώλεια σετ φέτος στο πρωτάθλημα!

Η Σάσκια Χίππε πήρε κάποιες ανάσες στην αποψινή αναμέτρηση κόντρα στον Πορφύρα, καθώς ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησε με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη και πέρασε στον αγώνα την Γερμανίδα διαγώνια ως αλλαγή. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν και τα τρία σετ αλλά, οι Ερυθρόλευκες είχαν τις λύσεις για να φτάσουν στη νίκη.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Φραντζίσκα Πολ του Ολυμπιακού με 14 πόντους, με την Γιώτα να προσθέτει 10.  Πολύ καλή απόδοση στα σερβίς είχε η ομάδα του Βασίλη Πανδήμε την υποδοχή του Ολυμπιακού να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα.  Πρωταγωνίστριες ήταν οι Μαριαλένα Δραγουμάνου και Μάρα Ράπτη που είχαν από 3 άσσους έκαστη.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 21-25, 19-25)

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 6 (3/15 επ., 3 άσσοι, 63% υπ.), Κομλένοβιτς 7 (4/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντέλου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου, Κελεσίδη 6 (3/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 10 (6/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ.) / Μουστάκη (λ, 46% υπ.), Γκούρα 1 (άσσος), Θαλασσινού, Χατζηπέτρου, Σιδεράτου 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (5/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Νιέμερ 8 (4/12 επ., 4 άσσοι, 33% υπ.), Πολ 14 (11/24 επ., 3 άσσοι, 32% υπ.), Λαμπρούση 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 5 (4/15 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμη (λ, 50% υπ.), Κοκκινάκη (λ,), Παπαδοπούλου, Χίππε 7 (7/9 επ.).