Pre League: Εύκολες νίκες με 3-0 για Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ προχώρησαν με εύκολες νίκες 3-0, στην 2η αγωνιστική της Pre League.

Το 2×2 έκανε ο ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Pre League μετά από την εύκολη επικράτηση με 3-0 επί του ΖΑΟΝ. Οι «ασπρόμαυρες» στο πρώτο σετ μπήκαν δυνατά, παίρνοντας ένα προβάδισμα τριών πόντων, 8-5. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, περνώντας μπροστά, 12-13 και 13-14, με τον Δικέφαλο όμως να γυρνάει ξανά το σκορ υπέρ του 16-14, διατηρώντας από εκεί και έπειτα τη διαφορά, πετυχαίνοντας τελικά το 1-0 σετ με τελικό σκορ 25-20.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν με εξαιρετική όρεξη, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο, αφού πέτυχαν μία διαφορά των 12 πόντων, 15-3. Η αντίπαλη ομάδα προσπάθησε να αντισταθεί, μειώνοντας τη διαφορά στους δύο πόντους, 24-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ πήρε τους πόντους που χρειαζόταν για να κλείσει 25-22 το σετ και 2-0 υπέρ του.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» πήραν από την αρχή μία διαφορά των 7 πόντων, 8-1, την οποία ωστόσο μείωσαν οι φιλοξενούμενες στους πέντε πόντους, 17-12. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ, με ένα σερί 8-1, κατέκτησε άνετα το τρίτο σετ με 25-13 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-22, 25-13)

ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Πλουμή 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Κυριακίδου 10 (5/11 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόση 10 (10/19 επ.), Κωνσταντινίδου 9 (3/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κλέπκου 1 (1/6 επ., 67% υπ.), Χαντάβα 18 (15/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ.) / Κελεσίδου (λ 73% υπ.), Ξανθοπούλου (λ, 63% υπ.), Τσιτσιπλάμη 2 (2/3 επ.), Ηλιοπούλου, Λεονταρίδου 1 (1/1 επ.), Κυπαρίσση 1 (1/1 επ., 50% υπ.), Αλτίνη 2 (2/4 επ., 25% υπ.), Τσιόγκα 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ).

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Φακοπουλίδου 13 (11/26 επ., 1 άσσος, 1 μπ΄λοκ, 60% υπ.), Αρβανιτοπούλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ποδαρά 4 (4/19 επ.), Αναγνώστου 2 (2 άσσοι), Γεωργιλά 5 (5/11 επ., 38% υπ.), Ξαγοραράκη 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Αργυροπούλου (λ, 44% υπ.), Ρανιτσέφσκι (λ), Κουσούλη, Ρέλλου, Ζήση 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 15% υπ.), Καπέλου 1 (1/1 επ.), Κούτσικου.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυναμικά μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον ΠΑΟΚ, και με όπλο το σέρβις, νίκησε με 3-0 σετ τον ΦΟ Βριλησσίων στο κλειστό του Χολαργού, στο παιχνίδι που έκλεισε την 2η αγωνιστική της Pre League.
Από 11 πόντους είχαν Οικονομίδου και Λαμπρινίδου για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με 14 άσσους και 10 μπλοκ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ΦΟΒ, που είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το δεύτερο σετ.

Η ομάδα του Κώστα Ταμπουρατζή προηγήθηκε με 17-20, όμως οι «πράσινες» με τα σερβίς της Κουντουρά έκαναν σερί 8-0 και το κατέκτησαν με 25-20. Η Τσοπούλου ξεχώρισε με 8 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ των Βριλησσίων που υπέπεσαν σε 30 λάθη συνολικά, έχοντας και χαμηλό ποσοστό στην επίθεση με μόλις 13%.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-14)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καμπερίδης): Κουντουρά 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νούσια 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, Κοσμά 9 (6/27 επ., 3 άσσοι, 48% υπ.), Οικονομίδου 11 (7/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρινίδου 11 (7/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδη 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 36% υπ.), Βογιατζόγλου Ι. 1 (άσσος), Βογιατζόγλου Α., Τσιάκουλα, Λεωνίδου 3 (1/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Παπανίκα.

ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Ταμπουρατζής): Μολδοβανίδη 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ.), Τσοπούλου 8 (6/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 22% υπ.), Πασσιά, Έρωτα 3 (1/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στάθη 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιαννέλου Ζ. 1 (μπλοκ) / Καράμπουλα (λ), Παπασταύρου, Κάβουρα 3 (2/18 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ.), Μποκή, Γιαννέλου Χ. (63% υπ.).