Αίαντας Ευόσμου – Ολυμπιακός 1-3

Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 3-1 σετ του Αίαντα στον Εύοσμο και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Με το διπλό στις αποσκευές της επιστρέφει από τη Θεσσαλονίκη η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκες παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο βόλεϊ επικράτησαν με 3-1 σετ του Αίαντα Ευόσμου, για τη 2η αγωνιστική της Volleyleague. Οι νταμπλούχες Ελλάδας άφησαν πίσω τους την ήττα-σοκ στην πρεμιέρα από τον Αρη και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκανε το καθήκον της στη συμπρωτεύουσα και πλέον στρέφει το βλέμμα της στο ματς της ερχόμενης Τετάρτης (7/11) με την Ντιεκίρχ από το Λουξεμβούργο, την οποία θα υποδεχθεί στο Ρέντη (18:00) στο πρώτο παιχνίδι του Α’ Γύρου της διοργάνωσης.

Στο παιχνίδι με τον Αίαντα οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 16-14, αλλά και 20-16. Οι πρωταθλήτριες διατήρησαν το προβάδισμα και με 25-18 έκαναν το 1-0 στα σετ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να το παίρνει εύκολα με 25-11 και να κάνει 2-0.

Στο τρίτο η ομάδα του Ευόσμου ανέβασε την απόδοσή της, εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των Ερυθρόλευκων και με 25-20 μείωσε σε 2-1. Οι φωνές του Κοβάτσεβιτς μετά το τέλος του τρίτου σετ ξύπνησαν τις παίκτριες του Ολυμπιακού, οι οποίες μπήκαν αποφασισμένες να τελειώσουν το παιχνίδι. Η ομάδα του Σέρβου προηγήθηκε με 20-14 και έφτασε εύκολα στο 25-18 και στη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 1-3, 18-25, 11-25, 25-20, 18-25