Μακεδόνες Αξιού – Ολυμπιακός 0-3

Οι Ερυθρόλευκες άφησαν πίσω τους την ήττα από τη Βολερό και επικράτησαν εύκολο κόντρα στους Μακεδόνες Αξιού με 3-0 σετ για την 6η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας πέρασαν με ευκολία από την έδρα των Μακεδόνων Αξιού και στρέφουν την προσοχή τους στη ρεβάνς με τη Βολερό στο «Μελίνα Μερκούρη» (27/11, 18:00). Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν σε πολύ καλό απόγευμα στο ματς με τους Μακεδόνες και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη.

Σε κανένα σημείο ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού το δεύτερο σετ το οποίο και κατακτήθηκε με το εντυπωσιακό 25-3! Οι γηπεδούχες πήραν 12 και 13 πόντους, στο πρώτο και το τρίτο σετ αντίστοιχα προσπαθώντας να φανούν ανταγωνιστικές. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν κόπιασε, δεν ανέβασε ταχύτητα και εκμεταλλευόμενη την ποιοτική της ανωτερότητα έφτασε εύκολα στο 3-0 σετ σε κάτι λιγότερο από μια ώρα!

Οι Ερυθρόλευκες ήταν καλές σε κάθε τομέα του παιχνιδιού και δεν επέτρεψαν στους Μακεδόνες να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Έκαναν μάλιστα και οικονομία δυνάμεων ενόψει της πολύ κρίσιμης αναμέτρησης με την Βολερό για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Τα σετ: 12-25, 3-25, 13-25