Ηλυσιακός – Ολυμπιακός 0-3

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 3-0 σετ και πέτυχαν την 7η σερί νίκη τους στην Volleyleague.

Εχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 3-0 σετ και πέτυχαν την 7η σερί νίκη τους στη Volleyleague.

H ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μετά τα σκαμπανεβάσματα στην αρχή της χρονιάς, έχει ανεβάσει πλέον στροφές και έχει στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Χίπε με 19 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε η Εμοντς με 14. Οι νταμπλούχες Ελλάδας δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο σετ, στο οποίο, ωστόσο, έδειξαν χαρακτήρα και το κατέκτησαν στις λεπτομέρειες με 26-24. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους και με 25-21 έκαναν το 2-0, ενώ στο τρίτο έκαναν υγιεινό περίπατο, κατακτώντας το με 25-12.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 21-25, 12-25)

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Γκρέκα 10 (9/21 επ., 1 άσσος), Λιαρούτσου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 1 (0/3 επ., 1 άσσος), Σωτηρίου 7 (6/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ.), Τζαλαλή 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ.) / Μανιατογιάννη (λ, 32% υπ.), Καπάτου, Μπέμπη (0/5 επ.), Χαμπηλομάτη 3 (0/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηκωνσταντά 3 (2/4 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Έμοντς 14 (14/22 επ., 29% υπ.), Ζακχαίου 8 (3/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Μέιφιλντ 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ.), Χίπε 19 (16/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (4/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 85% υπ.), Βλαχάκη 4 (4/11 επ., 75% υπ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς: «Ήταν ένα ενδιαφέρον και αρκετά καλό παιχνίδι. Η νεανική ομάδα του Ηλυσιακού έπαιξε αρκετά καλά για σχεδόν δυο σετ. Ήταν κοντά στο σκορ αλλά ήμασταν συγκεντρωμένοι στα κρίσιμα σημεία και πήραμε ακόμα μια νίκη. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε ώστε να εμφανιζόμαστε κάθε φορά όλο και καλύτεροι ώστε να πετύχουμε τους στόχους μας».