Ολυμπιακός – Μαρκόπουλο 3-0

Οι Ερυθρόλευκες υποδέχθηκαν το Μαρκόπουλο στο Ρέντη και επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague.

Χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο του Μαρκόπουλου για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία χωρίς να… ιδρώσει επικράτησε εύκολα στο κλειστό του Ρέντη με 3-0 σετ (25-17, 25-13, 25-20), για την 9η αγωνιστική της Volleyleague. Οι Ερυθρόλευκες κυριάρχησαν στο τάραφλεξ και πέτυχαν την 8η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, επιβεβαιώνοντας περίτρανα ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μάλιστα χρειάστηκε μόλις 62 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων, οι οποίες δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικές και υποκλίθηκαν μπροστά στις νταμπλούχες Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, με τους πρώτους πόντους να καταλήγουν στο Μαρκόπουλο (1-4). Στη συνέχεια, όμως, οι Ερυθρόλευκες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, γύρισαν τούμπα το σετ και προηγήθηκαν αρχικά με 11-7 και στη συνέχεια με 15-8. Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι, με τις παίκτριες του Κοβάτσεβιτς να κάνουν το 25-17 και το 1-0 στα σετ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να το κατακτά με 25-13. Στο τρίτο σετ το Μαρκόπουλο προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Ερυθρόλευκες με την εμπειρία και την ποιότητά τους έκαναν το 25-20 και πανηγύρισαν μια ακόμα νίκη.

Πρώτη σκόρερ από τις νικήτριες ήταν η Χίπε με 17 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε η Εμοντς με 13. Από τις ηττημένες η μοναδική που είχε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν η Ρόσας με 11.

Τα σετ: 3-0 σε 1:02, 25-17 (8-6′), 25-13 (18′), 25-20 (25′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-16, 25-17

2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-8, 25-13

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/4 επ., 1 μπλοκ., 2 άσσοι), Βλαχάκη 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 50% αρ.), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Χίπε 17 (13/22 επ., 4 άσσοι), Έμοντς 13 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 83% υπ., 58% αρ.), Κοκκινάκη -λ (59% υπ., 45% αρ.) / Νομικού, Νικολογιάννη, Κωνσταντινίδου Λ. (2 2 άσσοι), Ζακχαίου 7 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)

Μαρκόπουλο (Σωτηρόπουλος): Κνέζεβιτς 2 (2/3 επ.), Ρόσας 11 (9/31 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ., 21% αρ.), Τσιτσιγιάννη 4 (4/23 επ.), Διάλλα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μπόκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Λιουτίκοβα 4 (4/6 επ., 28% υπ., 17% αρ.), Κόττα -λ (55%υπ., 27% αρ.) / Χατζηγρηγορίου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς: «Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα είχαμε πολύ καλή απόδοση. Με υψηλά ποσοστά στην άμυνα και στην επίθεση και με πίεση στο σερβίς. Πήραμε μια ακόμα νίκη συνεχίζοντας την ανοδική πορεία μας στο πρωτάθλημα. Είμαστε έτοιμοι να ολοκληρώσουμε τη χρονιά το Σάββατο με τον καλύτερο τρόπο και να ξεκουραστούμε στη συνέχεια ώστε να εμφανιστούμε ακόμα καλύτεροι στη συνέχεια».

Από την πλευρά της η Κωνσταντίνα Βλαχάκη δήλωσε: «Άλλο ένα παιχνίδι που κερδίζουμε με 3-0 και συνεχίζουμε την ανοδική μας πορεία. Παίξαμε σοβαρά και καλά και φτάσαμε σε μια ακόμα νίκη. Η εξέλιξη του αγώνα βοήθησε ώστε να παίξουν πολλά κορίτσια. Είναι μια αγωνιστική πριν το τέλος της χρονιάς και θα έχουμε τη δυνατότητα να ξεκουραστούμε. Η ομάδα έχει ανοδική πορεία και δείχνει ότι μπορεί να παίξει πολύ ποιοτικό βόλεϊ» .