ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-3

Δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ μέσα σε λίγες μέρες, με τους Πειραιώτες μετά την πρόκριση στον τελικό Λιγκ Καπ να κερδίζουν τους Ασπρόμαυρους (3-0 σετ) και στην Πυλαία για το πρωτάθλημα. Κυρίαρχοι οι Ερυθρόλευκοι, που έκαναν... πλάκα μέσα στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου τους.

Επίδειξη δύναμης έκαναν οι παίκτες του Μουνιόθ στο «σπίτι» του ΠΑΟΚ, ήταν ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια του ματς, με τους Ασπρόμαυρους να παραδίνονται στο τελευταίο σετ και έφτασαν σε άνετη επικράτηση, με 3-0 σετ λίγα 24ωρα μετά τη νίκη τους στο Μελίνα Μερκούρη. Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν την 39η σερί τους νίκη και 9η διαδοχική φέτος στο πρωτάθλημα και έδειξαν ποιος είναι το «αφεντικό»!

Με «όπλο» τους το σερβίς οι φιλοξενούμενοι, με καλή υποδοχή και διάθεση να εκμεταλλευτούν κάθε λάθος του αντιπάλου τους, πήραν με υπομονή τα δύο πρώτα σετ, στα οποία ο Δικέφαλος ήταν ανταγωνιστικός, και με άνεση το τρίτο και κατέκτησαν έτσι τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα»! Μοναδικός διακριθείς για τους ηττημένους ο Τζούριτς με 17 πόντους, σε πολύ καλή ημέρα επιθετικά ο Σμιτ με 15 πόντους, με τον Μπέμε να ακολουθεί με 10 συν 4 άσσους.

Οι Θεσσαλονικείς κυνηγούσαν το σκορ στο πρώτο σετ. Κατάφεραν μάλιστα να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής (20-21), αλλά ο Ολυμπιακός με μπλοκ άουτ του Σμιτ και εν συνεχεία του Κουμεντάκη, επίθεση και πάλι του Σμιτ και πρώτο χρόνο του Πετρέα, το κατέκτησε με 22-25. Στο δεύτερο σετ και το πιο αμφίρροπο στο ματς, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 7-7.

Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ πήρε ανάσα δύο πόντων για πρώτη φορά στον αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, ενώ προσπέρασε με μπλοκ του Πετρέα (9-10). Το λάθος του Τακουρίδη, έδωσε την ευκαιρία στους Ερυθρόλευκους να προηγηθούν με 10-12. Οι γηπεδούχοι όμως με άσο του Γκόρτσανιουκ έκαναν το 13-13 και με μπλοκ άουτ του Σαφράνοβιτς πήραν κεφάλι στο σκορ (14-13).

Ακολούθησαν τέσσερις διαδοχικές ισοπαλίες (14-14, 15-15, 16-16, 17-17) για να προσπεράσει ο Δικέφαλος με +2 ( 19-17) μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη. Οι παίκτες του Μουνιόθ όμως ισοφάρισαν και πάλι σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο χρονικά σημείο (19-19), με πρώτο χρόνο του πάντα επικίνδυνου κεντρώου του, Γιώργου Πετρέα. Ο Ερυθρόλευκοι έφτασαν και στο 22-23 με τον Ζουπάνη και τα συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων αρκούσαν για το 22-25 και το 0-2 στα σετ.

Στο τελευταίο σετ ο Δικέφαλος του Βορρά δεν μπορούσε να κοιτάξει κατάματα τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και έκανε γρήγορα το 3-10 με άσσο του Μπέμε, και το 3-11 με μπλοκ του Πετρέα στον Σαφράνοβιτς. Οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, μάταια. Οι άσσοι του Μπέμε, οι επιθέσεις του Σμιτ οδήγησαν στην κατάκτηση του σετ, που ολοκληρώθηκε με το χαμένο σερβίς του Τακουρίδη για το 15-25.

Τα σετ: 22-25, 22-25, 15-25,