Ολυμπιακός – Μπουργκάς 3-0 (και 15-11 στο χρυσό σετ)

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού με μία σπουδαία εμφάνιση έκανε την ολική ανατροπή απέναντι στην Μπουργκάς (4-0) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του CEV Cup.

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τους πρωταθλητές Ελλάδας που χρειάζονταν 4 νικηφόρα σετ για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης και τα κατέκτησαν απέναντι στην Μπουργκάς. Εκπληκτικός ο Γκάβι Σμιτ (19 πόντους) στο «χρυσό» σετ (15-11) που έκρινε και το εισιτήριο για τα ημιτελικά του CEV Cup!

Οι Πειραιώτες από το πρώτο σερβίς, μέχρι και τον τελευταίο πόντο, δηλαδή το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ραουβέρντινκ που διαμόρφωσε το 15-11 στο «χρυσό» σετ, είχαν το πόδι στο γκάζι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μεν ανταγωνιστικοί (κυρίως στο τρίτο σετ) αλλά δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός και πήρε από νωρίς προβάδισμα (8-2) και το διατήρησε ως το τέλος έχοντας πολύ συνετές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική υποδοχή. Η Μπουργκάς αντέδρασε με όπλο της το σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει (23-23) αλλά ένα χαμένο σερβίς του Ουτσίκοφ και μια λάθος επίθεσή του στη συνέχεια έδωσε το σετ στους Ερυθρόλευκους (25-23).

Εξίσου δυναμικά μπήκαν και στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι που έβαλαν στην εξίσωση και τους άσσους. Το 5-1 γρήγορα έγινε 10-6. Η Μπουργκάς και πάλι προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε με τον Ουτσίκοφ για το 10-8, αλλά εκεί ανέλαβε ο Πετρέας ο οποίος με τρεις σερί άσσους διαμόρφωσε το 14-8! Ο Ολυμπιακός δεν έριξε ταχύτητα και με τον Μπέμε έφτασε στο 19-11 και αργότερα στο 25-17 που σήμανε και την κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Με τρεις σερί άσσους του Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός πήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα στο τρίτο σετ, παρά το αρχικό προβάδισμα με 0-2 της Μπουργκάς. Το τρίτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο. Είχε πολλές ισοπαλίες μέχρι το 7-7. Εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, έφτασαν στο 17-11 με άσσο του Τερβαπόρτι. Ο Ουτσίκοφ προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του, αλλά μάταια, οι παίκτες του Μουνιόθ το «τελείωσαν» κάνοντας το 25-19 και οδήγησαν το παιχνίδι στο «χρυσό» σετ!

Εκεί αμφότερες οι ομάδες τα έδωσαν όλα! Όμως οι γηπεδούχοι έχοντας πλέον και την αυτοπεποίθηση με το μέρος τους, έμοιαζαν ασταμάτητοι. Ο Σμιτ με 3 προσωπικούς του πόντους «μίλησε» την πιο κρίσιμη στιγμή και το μπλοκ άουτ του Ραουβέρντινκ έκανε το 15-11 και έδωσε το εισιτήριο στους πρωταθλητές Ελλάδας. Στους 4 του CEV Cup οι Ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την Τρεντίνο.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19,