Ματς-ροντέο στην Πυλαία, με αποχώρηση του Φοίνικα και απίστευτες προκλήσεις από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ!

Επεισοδιακός το ματς της Πυλαίας, με την ομάδα του Φοίνικα Σύρου να αποχωρεί από την αναμέτρηση προσωρινά, με μεγάλη ένταση να σημειώνεται μεταξύ των παικτών και τους νησιώτες να δέχονται χυδαίες ύβρεις από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, σύμφωνα με όσα καταγγέλλουν.

Πολύ άσχημες καταστάσεις που δεν έχουν καμία σχέση με τον αθλητισμό συνέβησαν στο ματς του ΠΑΟΚ με τον Φοίνικα Σύρου για την 17η αγωνιστική της Volley League των ανδρών.

Ο δικέφαλος επικράτησε με 3-1 σετ, όμως το ματς ήταν επεισοδιακό τόσο λόγω των όσων συνέβησαν στις κερκίδες από τους οπαδούς των ασπρόμαυρων όσο και μιας έντασης στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ παικτών.

Συγκεκριμένα οι οπαδοί του ΠΑΟΚ προκαλούσαν συνεχώς με τους  φιλοξενούμενους να καταγγέλλουν ότι τους έφτυναν και τους έβριζαν συνεχώς με χυδαίες μάλιστα χειρονομίες.

Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την αποβολή του κορυφαίου του Φοίνικα Εβάντρο, μετά από επεισόδιο που είχε στο τρίτο σετ με τον Τακουρίδη, οδήγησε τους Συριανούς στο να αποχωρήσουν από το γήπεδο στην ανάπαυλα του 3ου σετ!

Μάλιστα απείλησαν να μην ξαναβγούν, ωστόσο μετά τις προτροπές του κομισάριου του αγώνα αλλά και τον ανθρώπων του ΠΑΟΚ, τελικά πείστηκαν να συνεχίσουν το ματς.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε μεν, ωστόσο ο προπονητής Ζάρκο Παβλίσεβιτς χρησιμοποίησε αναπληρωματικούς του παίκτες κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-1 σετ για τους γηπεδούχους. Με αυτά και με αυτά και με τον Φοίνικα να έχει σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία, ο ΠΑΟΚ επικράτησε τελικά με 3-1 σετ.

Σύμφωνα με τα όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα: «με το τέλος του 3ου σετ είχαν επεισόδιο ο Βραζιλιάνος Εβάντρο του Φοίνικα και ο Γιάννης Τακουρίδης του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα ο πρώτος να αποβληθεί από τον αγώνα και ο δεύτερος να δεχτεί την κόκκινη κάρτα με το ξεκίνημα του 4ου σετ. Οι παίκτες του Φοίνικα αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και απείλησαν να μην ξαναβγουν στον αγώνα στην ανάπαυλα του 3ου-4ου σετ ωστόσο μετά την παρέμβαση του προέδρου του ΤΑΑ ΠΑΟΚ Αντώνη Τσαλόπουλου αλλά και της ομιλίας που έκανε στους παίκτες του ο προπονητής Ράτκο Παβλίσεβιτς η ομάδα επέστρε στο τερέν και αγωνίστηκε. Ενταση είχαμε και μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ του Εβάντρο, του Λέσκοφ, του Τακουρίδη και του Τερζή».

Στο αγωνιστικό η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε αποτελεσματικό μπλοκ και έκανε λιγότερα λάθη από την ομάδα της Σύρου που σε όλο το 4ο σετ αγωνίστηκε με Έλληνες αθλητές στην σύνθεση της. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 32 βαθμούς και ισχυροποίησε την θέση της στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Φοίνικας έμεινε στους 21 βαθμούς και στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Φιλίποφ και ο Όκολιτς ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ ενώ από τον Φοίνικα έκαναν την διαφορά ο Εβάντρο και ο Καΐσλασάλο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου