ΠΑΟΚ – Ηρακλής 3-0

Οι Ασπρόμαυροι στο ντεμπούτο του Γιούρι Φιλίποφ στον πάγκο, κέρδισαν με 3-0 σετ τον Ηρακλή, ντούμπλαραν τις νίκες τους απέναντι στον Γηραιό (2-1) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Volleyleague.

Με τον καλύτερο τρόπο συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Γιούρι Φιλίποφ στον πάγκο του ΠΑΟΚ, καθώς ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε εντός έδρας με 3-0 σετ του Ηρακλή και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague.

Οι Ασπρόμαυροι άφησαν πίσω τους την ήττα στο δεύτερο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Κλάπβαϊκ έκαναν το 2-1 απέναντι στον Ηρακλή. Μια νίκη που τους έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Κηφισιά, που απέκλεισε τον Παναθηναϊκό!

Ο ΠΑΟΚ με πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή του σερβίς, αλλά και άψογη υποδοχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έκαμψε την αντίσταση του Ηρακλή, ο οποίος παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνος στο δεύτερο σετ. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-8 και 15-10, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 21-11. Το σετ ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να το κερδίζει με 25-16.

Στο δεύτερο οι παίκτες του Ηρακλή τα έδωσαν όλα για να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ (10-10, 13-13), αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 23-18. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με πέντε σερί πόντους έφεραν το σετ στα ίσια (23-23). Ο Κλίντι, ωστόσο, έκανε λάθος στο σερβίς (24-23) και ο Κλάπβαϊκ με ωραίο πέρασμα έκανε το 25-23 και το 2-0. ΄

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-12 και 16-13, ενώ στη συνέχεια έκαναν το 21-15. Ο Γηραιός δεν μπόρεσε να επιστρέψει, με τον ΠΑΟΚ να το παίρνει με 25-19 και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά της Volleyleague.