Ολυμπιακός – Θέτιδα Βούλας 3-2

Οι Ερυθρόλευκες παρότι βρέθηκαν πίσω με 2-1 σετ, έφεραν τα πάνω κάτω και με 3-2 έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στους τελικούς της Volleyleague.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού κέρδισε με 3-2 σετ τη Θέτιδα Βούλας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς της Volleyleague.

Οι Ερυθρόλευκες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, αλλά με μία επική ανατροπή έφεραν τα πάνω κάτω και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη. Οι νταμπλούχες Ελλάδας το Σάββατο (13/4, 19:00) θα αντιμετωπίσουν ξανά τη Θέτιδα, αυτή τη φορά στην Βούλα με στόχο να ντουμπλάρουν τις νίκες τους και να «σφραγίσουν» το εισιτήριό τους για τους τελικούς.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο αποψινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τις Σάσκια Χίπε και Κατερίνα Γιώτα, οι οποίες βρίσκονται στα… πιτς και θα χάσουν και τα υπόλοιπα ματς μέχρι το τέλος της σεζόν.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό και με 25-22 έκαναν το 1-0 στα σετ. Η απάντηση της ομάδας του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ωστόσο ήταν άμεση. Οι Ερυθρόλευκες με 25-15 πήραν το δεύτερο σετ έκαναν το 1-1. Στο τρίτο σετ, όμως, η Θέτιδα κυριάρχησε και με 25-18 πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία και με 25-23 να κάνουν το 2-2. Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν με 7-0 και λίγο αργότερα έφτασαν στο 15-11 στο 3-2. Μια επική ανατροπή και μία παλικαρίσια νίκη για τις Ερυθρόλευκες.

Tα σετ: 3-2 σε 2.01, 22-25 (26’), 25-15 (22’), 18-25 (25’), 25 23 (31), 15-11 (17′)