ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 3-1 σετ, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και την Πέμπτη (9/5) με νίκη στο Ρέντη κατακτά το πρωτάθλημα για δεύτερη σερί χρονιά!

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ στην PAOK Sports Arena, εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να κοντράρει τους Ερυθρόλευκους που γύρισαν το παιχνίδι μέσα στο Παλατάκι, επικράτησαν με 3-1 σετ και βρίσκονται μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του δεύτερου σερί πρωταθλήματος κόντρα στους Θεσσαλονικείς.  Κορυφαίοι για την ομάδα του Μπενίτεθ οι Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ, θετικός και ο Σμιτ.

Ο μοναδικός τομέας που υστέρησαν οι Πειραιώτες έναντι του αντιπάλου τους ήταν εκείνος του σερβίς. Αφού δεν κατάφεραν να πάρουν, παρά μόνο δύο από τους επονομαζόμενους «εύκολους» πόντους. Στην επίθεση όμως ο Ολυμπιακός έβγαζε φωτιές και κυρίως στα δύο τελευταία σετ, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε βραχυκυκλωμένος και δεν έβρισκε λύσεις, παρά μόνο από τον Κλάπβαικ που ανέβασε αισθητά την απόδοσή του σε σχέση με τον πρώτο τελικό στον Ρέντη.

Στον τρίτο τελικό την προσεχή Πέμπτη ο Ολυμπιακός με νίκη κατακτά την κούπα, ενώ ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στον Πειραιά με την πλάτη στον τοίχο με στόχο το μπρέικ που θα στείλει ξανά τη σειρά στη Θεσσαλονίκη και θα διατηρήσει ζωντανό το όνειρο του τίτλου.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθος σερβίς των παικτών του Μουνιόθ, οι Ερυθρόλευκοι έχασαν το προβάδισμα μετά το το 17-18, κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 23-22 με τον Ράουβερντινκ, όμως οι Θεσσαλονικείς πήραν το σετ με 25-23 για το 1-0 στο ματς.

Αισθητά πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ, μείωσε τα λάθη του και με πολύ καλούς τους Αλεξίεφ και Σμιτ που έκανε τη διαφορά άρχισε να χτίζει μια διαφορά από το 18-19 και πήρε το σετ με σχετική ευκολία με το λάθος του Γκάρετ να διαμορφώνει το 21-25, για να έρθει το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ ως το 10-10. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο 12-10 όμως οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με εμφατικό σερί 5-0 για το 12-15 και συνολικά 10-2 για το 14-20 επιβλήθηκε του αντιπάλου του! Ο Αλεξίεφ έκανε το 17-24 και το σετ τελείωσε με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη που έκανε το 17-25, για την ανατροπή και το 1-2 στο σετ.

Οι Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ οι δύο ακραίοι του Ολυμπιακού ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση με τον Ολυμπιακό να παίρνει αέρα το τέταρτο σετ για το 3-1. Η ομάδα του Μουνιόθ είχε το πάνω χέρι στο σκορ από την αρχή και σταδιακά άρχισε να παίρνει μεγάλη διαφορά με το σετ να τελειώνει στο 15-25 και τους Πειραιώτες να βρίσκονται μετά τη δεύτερη νίκη, μια ανάσα μακριά από το δεύτερο σερί τους πρωτάθλημα!

Τα σετ: 25-23 (35′), 21-25 (30′), 17-25 (25′), 15-25 (28′)