Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague και συνέχισε αήττητος την φετινή του πορεία

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Κηφισίας με 3-0 σετ και συνεχίζουν την τρελή πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και ανησύχησαν μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο κατάκτησαν μεν αλλά με 29-27.

Ο Φερνάντο Μουνιόθ είχε την ευκαιρία και πάλι να ξεκουράσει μερικούς πάικτες. Πρώτος σκόρερ ο Οϊβάνεν με 13 πόντους, έχοντας τρεις άσους και τρία μπλοκ. Ακολούθησε ο Αλεξίεφ με 11, έχοντας δύο μπλοκ. Για την ομάδα της Κηφισιάς ξεχώρισε ο Χαντ με 26 (24/38επ., 1 μπλοκ, 1 άσο)

Έτσι οι Πειραιώτες συνέχισαν τη νικηφόρα πορεία τους μια εβδομάδα πριν τον επαναληπτικό με την Τουρ στη Γαλλία (19/12) για το Challenge Cup!

Τα σετ: 3-0 (25-21, 29-27, 25-17)

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ρουμελιωτάκης 9 (9/16 επ.,, 55%υπ.-45%αρ.), Οϊβάνεν 13 (7/16 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Αλεξίεφ 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ, 71%υπ.,-59%αρ.), Στεφάνου -λ (82%υπ.-47%αρ.)/ Χριστοφιδέλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράουβερντινκ (75%υπ.-75%αρ.), Δαρίδης-λ

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 μπλοκ), Χαντ 26 (24/38 επ., 1 άσσος, 1μπλοκ), Ντε Σόουζα 7 (7/14 επ., 53%υπ.-31%αρ.), Σουλτανόπουλος 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Σονάρι 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (4/14 επ., 1 άσσος, 64%υπ-44%αρ.), Κάπελας -λ (62%υπ.-46%αρ.)/ Χριστοδουλάκης -λ Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Έχουμε πρόγραμμα με συνεχόμενους αγώνες. Προσπαθώ να χρησιμοποιώ και να δίνω ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες γιατί όλοι δουλεύουν πολύ και πρέπει να έχουν ρυθμό. Σήμερα η Κηφισιά έπαιξε καλά και μας πίεσε σε κάποιες στιγμής και ήμασταν κοντά στο σκορ. Στο 3ο σετ, βελτιωθήκαμε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και φτάσαμε στη νίκη».