Ο Άρης κέρδισε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ των κίτρινων επικράτησε με 3-2 σετ επί του Δικέφαλου στο γήπεδο της Μίκρας

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών. Οι παίκτριες του
Γιάννη Τσαϊρελη επικράτησαν με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Μίκρας.
Αναλυτικά η ανακοίνωση του ερασιτέχνη Άρη:
«Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαία νίκη στο κλειστό της Μίκρας με 2-3 απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ., στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.
Τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη έδειξαν ψυχή όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο φορές τον αγώνα. Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ βρέθηκε πίσω με 22-18 αλλά με μεγάλη αντεπίθεση το κέρδισε, ενώ κυριάρχησε απόλυτα στο τάι μπρέικ, φεύγοντας με τη νίκη από τη Μίκρα.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «χέρι χέρι» στο πρώτο σετ (5-5 και 10-10). Ο ΑΡΗΣ έκανε σερί 0-3 και προηγήθηκε με 10-13, ενώ στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά του σε 11-16. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 17-17, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» έγραψαν το 17-19. Το ματς ξαναήρθε στα ίσια (21-21 και 23-23), όμως ο ΑΡΗΣ με καρφί της Άγκοστ πήρε το σετ με 23-25.
Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ (1-3) και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (3-6), πριν ο Π.Α.Ο.Κ. ισοφαρίσει σε 6-6 και περάσει με 10-8. Οι «κιτρινόμαυρες» απάντησαν (10-10) και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 14-10 και 19-13. Ο ΑΡΗΣ έκανε την αντεπίθεση και μείωσε σε 19-17, όμως ο αντίπαλος ξέφυγε εκ νέου με 22-18. Οι παίκτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη έκαναν το 22-20, όμως το δεύτερο σετ έληξε 25-21 για το 1-1.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-1 στο τρίτο σετ και διατήρησε το προβάδισμα με 7-4, πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει σε 7-6 και 10-9. Ο Π.Α.Ο.Κ. ξέφυγε με 16-12 αλλά ο ΑΡΗΣ αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε σε 16-16. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 18-16 αλλά τα κορίτσια του Τσαϊρέλη απέστρεψαν εκ νέου (18-18). Ο Π.Α.Ο.Κ. έκανε ένα σερί 4-0 (22-18), πριν ο ΑΡΗΣ κάνει νέα μεγάλη ανατροπή και ισοφαρίσει σε 22-22. Οι «κιτρινόμαυρες» πέρασαν με 23-24 και το σετ πήγε σε… παράταση (25-25 και 26-26) και ο ΑΡΗΣ με δύο παλικαρίσιους πόντους έγραψε το 25-27 περνώντας με 1-2 στα σετ.
Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με 0-2 στο τέταρτο σετ, πριν οι γηπεδούχοι κάνουν σερί 8-0 και περάσουν με 8-2. Οι «κιτρινόμαυρες» αντεπιτέθηκαν και μετέτρεψαν το 11-4 σε 11-8. Ο Π.Α.Ο.Κ. ξέφυγε εκ νέου με 14-8, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 14-10 και 16-12. Η Ανθούλη έκανε θραύση στο σερβίς και η ομάδα μας πλησίασε στο 18-17. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 20-17 αλλά ο ΑΡΗΣ είχε πάλι απάντηση για το 20-19, ενώ στη συνέχεια μετέτρεψε το 22-19 σε 22-22. Ωστόσο το σετ έληξε 25-23 και ο αγώνας πήγε στο τάι μπρέικ.
Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε το τάι μπρέικ με 1-4 και διατήρησε το προβάδισμα, με 3-6 και 4-7. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-7 αλλά με άσο της Σίμιτς και μπλοκ της Χοτσάογλου ο ΑΡΗΣ έκανε το 6-10. Ο Σίμιτς με άσο έγραψε το 6-11 και η Άγκοστ κέρδισε μπλοκ άουτ για το 6-12. Ο Π.Α.Ο.Κ. μείωσε σε 9-12 και ο ΑΡΗΣ πήρε κρίσιμο πόντο για το 9-13 και ένα δύο άουτ για το 9-15.
Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-27, 25-23, 9-15».