Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-3 (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και πλησίασε στους 3 πόντους από τον «αιώνιο» αντίπαλο στη βαθμολογία.

Οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν πρώτοι με 41 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τον ΠΑΟΚ, ανέβηκε στη 2η θέση και έχει 38 πόντους. Βέβαια, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχει και ματς λιγότερο (αγωνίζεται με τον Ηρακλή την Κυριακή).

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έχουν να παίξουν 2 αγωνιστικές ακόμη στην κανονική διάρκεια (3 ο ΠΑΟΚ) και πλέον μένει να φανεί ποιος θα πάρει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play off τίτλου.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι «πράσινοι» παίρνουν δύο συνεχόμενα «διπλά» στην έδρα των «ερυθρόλευκων», για πρώτη φορά από τη σεζόν 2007-08.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ είχε σταθερά το προβάδισμα. Ξεκίνησε με 2-0 ενώ έφτασε μέχρι και το +4 (14-10).  Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μουνιόθ υπέστη… μπλακ άουτ και με ένα σερί 4-0 του Παναθηναϊκού έγινε το 14-14. Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με 16-17 και έκτοτε δεν κοίταξαν πίσω τους, κατακτώντας τελικά το πρώτο σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όπως το πρώτο. Δηλαδή τον Ολυμπιακό να προηγείται, αλλά με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και να φτάνουν τη διαφορά στο +8 (21-13). Ο Παναθηναϊκός όμως δεν τα παράτησε και με ένα σερί 3-8 μείωσε σε 24-21. Ο Ολυμπιακός όμως σε εκείνο το σημείο «καθάρισε» το σετ, με τον Φίνγκερ να κάνει το 25-21 και να ισοφαρίζει 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για τον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να παίρνουν νωρίς-νωρίς το προβάδισμα με 1-4 και τη διαφορά από το 5-10 να μην πέφτει κάτω από τους 5 πόντους. Τελικό σκορ 25-14 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκανε περίπατο.

Το 5ο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο από όλα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στη μεγαλύτερη διάρκεια, ενώ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μία διαφορά 3 πόντων, στο 7-10. Ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι από το 6-5 και μετά δεν πέρασε ποτέ ξανά μπροστά, ήταν συνέχεια κοντά. Ο Παναθηναϊκός, παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε σε 22-22 από 22-20, κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα και τελικά με πόντο του Αλέξανδρου Ράπτη, πήρε το σετ και τον αγώνα (25-23, 3-1).

Τα σετ: 22-25, 25-21, 14-25, 23-25