Κηφισιά – ΠΑΟΚ 2-3

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο tie break, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 την Κηφισιά εκτός έδρας, την ώρα που ο Εθνικός Πειραιά πέρασε εύκολα από την έδρα της Παναχαϊκής, νικώντας την τοπική ομάδα με 3-0 σετ.

Η Κηφισιά φιλοξένησε στο Ζηρίνειο τον ΠΑΟΚ για την 12 αγωνιστική της volleyleague. Ο Δικέφαλος του Βορρά  πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-18, για να απαντήσει η Κηφισιά σε 1-1 παίρνοντας το επόμενο με 25-21.

Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι πήραν το 3ο σετ εύκολα με 25-17, όμως η Κηφισιά επανήλθε και πήρε το τέταρτο σετ πολύ δύσκολα με 26-24, στέλνοντας έτσι την αναμέτρηση στο tie break. Εκεί ο Δικέφαλος του Βορρά στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και νίκησε τελικά με 15-13 διατηρώντας από νωρίς ένα προβάδισμα τριών πόντων (5-2). Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια νίκη (3-2 σετ) με βαθμολογική απώλεια και έφτασε τους 26 βαθμούς παραμένοντας μόνος δεύτερος πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Παναχαϊκή – Εθνικός 0-3

Στο άλλο ματς των 19:00 ο Εθνικός επικράτησε εύκολα και με το καθαρό 3-0 της Παναχαϊκής στο Κουκούλι της Πάτρας και πέτυχε την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Το 3-0 έγινε γρήγορα, μόλις σε 74’ αγώνα καθώς οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 25-23, 25-22 και 25-18, ε καλύτερους τους Σίφερτ, Μαντέκα και Σπυριούνη.