Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτυ: Ο Μαρτινέλι το έκανε όπως ο… Αρτέτα

Την τελευταία φορά που η Άρσεναλ κέρδισε την Σίτυ με 1-0, σκόρερ του νικητήριου τέρματος ήταν ο νυν προπονητής των «Κανονιέρηδων», Μίκελ Αρτέτα.

Η Άρσεναλ επικράτησε της Μάντσετσερ Σίτυ με 1-0 χάρη σε γκολ του Γκάμπριελ Μαρτινέλι στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης και ανέβηκε στην κορυφή της Premier League παρέα με την Τότεναμ.

Η τελευταία φορά που αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων είχε λήξει με αυτό το σκορ ήταν τον Απρίλιο του 2012.

Μάλιστα το νικητήριο τέρμα είχε σημειωθεί στο ίδιο ακριβώς λεπτό (86) και σκόρερ, τότε, ήταν ο νυν προπονητής της Άρσεναλ, Μικέλ Αρτέτα.

Αξίζει να σημειωθεί πως εκείνο το γκολ άφηνε την Σίτυ 8 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γιουνάιτεντ 6 αγωνιστικές πριν το τέλος. Οι «πολίτες» πάντως έκαναν την μεγάλη ανατροπή και κατέκτησαν το πρώτο τους πρωτάθλημα επί εποχής Αράβων.