Μπίντγκοζ – Ολυμπιακός 64-87

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Πολωνία με 87-64 της Μπίντγκοζ και ετοιμάζεται για τον επόμενο γύρο του EuroCup γυναικών.

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα στην Πολωνία με αντίπαλο την Πολσκιεπρζέτβορι Μπίντγκος, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου στο EuroCup.

Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν με 87-64 της ουραγού του γκρουπ κι έκαναν ακόμη ένα βήμα προς την πρόκριση στις 32 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, απέναντι στο πολωνικό συγκρότημα που απόψε κατέγραψε την τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός αύξησε κατά δύο βαθμούς την απόσταση από τον Ερυθρό Αστέρα με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος της πρώτης φάσης.

Οι Ερυθρόλευκες ξεκίνησαν δυναμικά και κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά, καθώς προηγήθηκαν 28-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και 52-32 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Πειραιά διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +14 (66-40) και έκλεισε την 3η περίοδο με το σκορ στο 48-66, ενώ στην τελευταία περίοδο η διαφορά ξέφυγε και πάλι και η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς έφτασε στη νίκη με 87-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 32-52, 48-66, 64-87.