Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 82-61

Οι Ερυθρόλευκες διέλυσαν τον ΠΑΟΚ με 82-61 και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στο πρωτάθλημα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, για την 15η αγωνιστική της Α1, με τις Ερυθρόλευκες να διαλύουν τις Ασπρόμαυρες με 82-61 και να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους στο πρωτάθλημα.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Τόλφρι με 13 πόντους, ενώ 12 είχε η Σπυριδοπούλου και από 10 οι Πλουφ και Βίτολα. Από τις ηττημένες, ξεχώρισε η Μάντεν με 17, ενώ 15 είχε η Καρλάφτη και 12 η Χολιβάι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό στα τελευταία λεπτά να βρίσκει μακρινά σουτ με τις Πλουφ και Σταμάτη και να ολοκληρώνει την περίοδο στο +3 (19-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκες «έσφιξαν» την άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και βρέθηκαν στο +8 (24-16, 16’), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (31-21). Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς κυριάρχησε στις δύο πλευρές του παρκέ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-26.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Ερυθρόλευκων και μείωσε στους 5 πόντους (39-34). Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε άμεσα και με ένα σερί 8-0 βρέθηκε στο +13 (47-34). Οσο πέρναγαν τα λεπτά η διαφορά αυξανόταν συνεχώς, με την ομάδα του μεγάλου λιμανιού να κλείνει το δεκάλεπτο στο +22 (66-42).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τις γηπεδούχες, με τις παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς να παραμείνουν απόλυτα συγκεντρωμένες, να παίζουν εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ και να φτάνουν σε μια άνετη νίκη, επικρατώντας με το επιβλητικό 82-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 66-42, 82-61

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 10(2), Τόλφρι 13(1), Σταμάτη 3(1), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 12, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Δίελα 6, Βαμβακά 8, Βίτολα 10, Χάμπλιν 5.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 12, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο, Μηνοβγίδου, Κατσαμούρη 4, Τόλη 2, Καρλάφτη 15(3), Κιλαζίδου 5.