«Ανώδυνη» ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού έδωσε δυνατό αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και ηττήθηκε 70-64 σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον και πλέον αναμένει τον επόμενο αντίπαλο στη φάση των «32».

Ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο «στοίχισε» στον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι, όπου «έπεσε» δίχως… συνέπειες από τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι «πράσινες» ηττήθηκαν 70-64 από τις Σέρβες, για την 6η αγωνιστική του Eurocup γυναικών, με το ρεκόρ τους στην κορυφή του Α΄ομίλου να υποχωρεί σε 4-2 και πλέον να περιμένουν να μάθουν την αντίπαλο τους στους «32» (είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση).

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 25-8 στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -11 στο 20΄ (41-30), το οποίο χωρίς διάρκεια στην άμυνα και ευστοχία από το τρίποντο (2/11) δεν ήταν αναστρέψιμο…

Η Τσάστιτι Ριντ οδήγησε την επίθεση του «τριφυλλιού» με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τις Σέρβες ξεχώρισε η Μπογκίτσεβιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 41-30, 54-48, 70-64

Ερυθρός Αστέρας (Βούκοβιτς): Νάουμτσεβ 3 (1), Χολ 8, Μπογκίτσεβιτς 17 (2), Κάτανιτς 10, Νεντέλικοβ 8 (1), Μπόγιοβιτς 6, Γιακόβινα 6 , Τσόλιτς 4, Αϊφούγια 2, Ζέτσεβιτς 6 (2).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 26, Κοτούλα, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 12 (2), Μπουντούρη, Αλεξανδρή, Κάρτερ 14), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 10.