Ολυμπιακός – ΟΑ Χανίων 92-76: Νίκη για τις «ερυθρόλευκες» και «16Χ16»

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε με 92-76 ου ΟΑ Χανίων στο ΣΕΦ και συνέχισε την αήττητη πορεία της στην Α1.

Το «16 στα 16» στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού. Στο ματς της 17ης αγωνιστικής της Α1, κόντρα στον ΟΑ Χανίων, οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 92-76 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και διεύρυναν τη νικηφόρα τους πορεία. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνάντησαν αντίσταση από τα Χανιά έως το τρίτο δεκάλεπτο, όμως ανέβασαν… στροφές στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στο +18 και «καθάρισαν» τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ του ματς αναδείχθηκε η Γκούσταφσον, με 24 πόντους (13 η Αγιούσο). Την Τετάρτη (25/1), οι «ερυθρόλευκες» θα υποδεχθούν την Szekszard στο ΣΕΦ, για την EuroLeague και την επόμενη Κυριακή (29/1), θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-4, με καλάθι της Σουκ (4:49), με την Σταμάτη να σκοράρει τρίποντο, για το +9 (13-4), στο 4:18. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο 21-13, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (1:18), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 23-17 προβάδισμα. Με νέο τρίποντο της Σπυριδοπούλου, οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 32-19, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (8:38), ενώ η Γκούσταφσον, με δύο βολές (7:43), ανέβασε τη διαφορά στο +15 (36-21). Τα Χανιά μείωσαν σε 38-28, με την Σταμάτη να πετυχαίνει τρίποντο, για το 41-32, στο 4:09. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στον πόντο (43-42), όμως με λέι απ της Γκούσταφσον (1:02), οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν ξανά (48-42). Στα 20 δευτερόλεπτα, η Αμερικανίδα σέντερ «χτύπησε» ξανά, για το 50-44, με τον ΟΑ Χανίων να «απαντάει» με τρίποντο, για το 50-47 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, τα Χανιά ισοφάρισαν σε 52-52 και στη συνέχεια, μείωσαν σε 55-54, όμως η Σταμολάμπρου, με καλάθι και φάουλ (4:32), ανέβασε τη διαφορά στο +4 (58-54). Με δύο βολές της Γκούσταφσον (2:56), ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (62-57), όμως με δύο διαδοχικά τρίποντα, η κρητική ομάδα προσπέρασε με 63-62. Τα Χανιά πέτυχαν ένα ακόμα τρίποντο και προηγήθηκαν με 66-64 και στη συνέχεια, με 68-66, με την Αγιούσο να βάζει και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό, με σουτ από τα 6,75μ., για το 69-68 (0:23) του τρίτου δεκάλεπτου. Στο 8:37 της τελευταίας περιόδου, η Γκούσταφσον έδωσε «αέρα» επτά πόντων (75-68) στις νταμπλούχες Ελλάδας, οι οποίες έφτασαν στο +10 (78-68), με τρίποντο της Αγιούσο (8:01). Στο 7:40, η Σύρρα έκανε το +12 (80-68), με λέι απ στον αιφνιδιασμό, με την Γκούσταφσον να σκοράρει τρίποντο, για το 85-72, στο 4:26 και τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 50-47, 69-68, 92-76

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 10, Σταμάτη 12(4), Αγιούσο 13(3), Σπυριδοπούλου 12(3), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 24(1), Νικολοπούλου 6, Δίελα, Αυτζή, Σουκ 11

ΟΑ Χανίων (Κεραμιμιδάς): Χάινς 16(2), Γεροστεργίου Χ. 12(4), Κόνιαλη 10(2), Ακλ 6, Γεροστεργίου Μ 6(2). Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 24