Εσπερίδες Καλλιθέας – Ολυμπιακός 60-98: Παραλίγο κατοστάρα για τις «ερυθρόλευκες»

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού «πέρασε» άνετα από την Καλλιθέα, επικρατώντας των Εσπερίδων με το εντυπωσιακό 98-60 για την 15η αγωνιστική της Α1.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας, επικρατώντας με 98-60 για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της A1 μπάσκετ γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καταιγιστικές καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρέμειναν αήττητες, έχοντας το απόλυτο «15Χ15». Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Σταμολάμπρου, με 23 πόντους (19 η Γκούσταφσον, 15 η Σουκ).

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο ματς, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (8-16), με καλάθι της Σταμολάμπρου, με την Γκούσταφσον να ανεβάζει τη διαφορά στο +11 (8-19), με «έμμεσο τρίποντο» (4:32). Στο 1:56, η Νικολοπούλου ευστόχησε σε δύο βολές, για το +12 (17-29), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-23 υπέρ των νταμπλούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο 48-36, με δίποντο της Σταμολάμπρου (2:57), με την Σουκ να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, για το +14 (36-50, 2:26). Στο 1:20, η Γκούσταφσον «έγραψε» το +16 (36-52), με την Σταμολάμπρου να πετυχαίνει δύο βολές (0:12), για το 56-39, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εξαιρετική τρίτη περίοδο, αφού στο 2:42, ξέφυγαν με +32 (44-76), με μία βολή της Σταμάτη, ενώ στα 22 δευτερόλεπτα, η Αυτζή έκανε το +34 (46-80). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Σύρρα, με ωραίο λέι απ (6:16), έδωσε «αέρα» 41 πόντων (49-90) στον Ολυμπιακό, ενώ έκανε και το +43 (49-92), με δύο εύστοχες βολές (5:39), μετά από φάουλ που κέρδισε στον αιφνιδιασμό.

Μάλιστα, η Σύρρα «χτύπησε» ξανά, κάνοντας το +45 (49-94), με νέο λέι απ (4:39), με τις νταμπλούχες Ελλάδας να επικρατούν με 98-60.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 39-56, 46-80, 60-98