Στο τελικό του Κυπέλλου Γυναικών ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα με 81-62 και πέρασε στον τελικό Κυπέλλου Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση για τον τελικό Κυπέλλου των Γυναικών αφού επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 81-62. Οι «πράσινες» περιμένουν πλέον το νικητή του ζευγαριού Ελευθερία Μοσχάτου – Νίκη Λευκάδας, για να μάθουν τον αντίπαλό τους στον τελικό της Κυριακής (14:00), εκεί όπου θα διεκδικήσουν το 2ο Κύπελλο στην ιστορία τους (το μακρινό 2000 είχαν κατακτήσει το 1ο).

Στα του αγώνα το «τριφύλλι» παρατάχθηκε χωρίς την Τσάστιτι Ριντ που συνεχίζει να ταλαιπωρείται με πρόβλημα στη μέση (τρέχει για τον Ολυμπιακό), με τον ΠΑΣ να είναι ανταγωνιστικός στην αρχή, με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-20.

Όσο το ματς προχωρούσε οι «πράσινες» ανέβαζαν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-33. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο τελικό 82-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 45-33, 62-51, 81-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 4 (8 ασίστ), Πότερ 24 (12/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/3 βολές, 13 ριμπάουντ), Σωτηρίου 8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα), Αλεξανδρή 7 (1), Παλάσκα 3, Χριστινάκη 14 (2/7 τρίποντα), Κάρτερ 16 (3), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μαργαρίτης): Μπριγκς 17 (11 ριμπάουντ, 7 ασίστ),μ Πράπα, Σαρηγιαννίδου 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνη 14, Στεργίου 2, Πρόβο, Κουτσάφτη, Τζήμου, Γκιζάνη 2, Εβόντο 18 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κωνσταντάρα.