ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 91-66

Με μία απογοητευτική εμφάνιση ολοκλήρωσε την παρουσία του στο «Gomelsky Cup» ο Ολυμπιακός. Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε μπάσκετ κυριαρχίας, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν προέβαλαν καμία αντίσταση, γνωρίζοντας την ήττα με 91-66. Αυτό ήταν και το τελευταίο μεγάλο crash test πριν από την έναρξη της Euroleague.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν το απόλυτο αφεντικό στον τελικό του «Gomelsky Cup», αφού επικράτησε με  91-66 του Ολυμπιακού και κατέκτησε το τουρνουά για 9η φορά στην ιστορία της.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν προέβαλαν καμία αντίσταση κατά τη διάρκεια του ματς, καθώς ήταν υποδεέστεροι των πρωταθλητών Ευρώπης σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι ξεπερνώντας τους 90 πόντους, με διακριθέντες τους Τζέιμς (15π,6ασ.), Κλάιμπερ (11π.) και Μπολομπόι(16π, 6ριμπ).

Από τους Πειραιώτες, «διασώθηκαν» οι Πάντερ (12π.) , Μιλουτίνοφ(11π.) και Πολ (13π.). Οι δύο Αμερικανοί είχαν από ένα ημίχρονο καλής απόδοσης, ενώ ο Σέρβος ανέβασε τα στατιστικά του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αυτό ήταν και το τελευταίο μεγάλο crash test των «ερυθρόλευκων», μία εβδομάδα πριν από την έναρξη της Euroleague.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, καλείται να παρουσιαστεί τελείως διαφορετική στην πρεμιέρα των ευρωπαϊκών της υποχρεώσεων κόντρα στη Βιλερμπάν.

Από την σημερινή αναμέτρηση έλειπε ο Βασίλης Σπανούλης, ενώ η εμφάνιση κόντρα στην Ούνιξ Καζάν (ημιτελικός του τουρνουά) είχε δώσει ενθαρρυντικά μηνύματα, σε σχέση με τη σημερινή εμφάνιση.

Το ματς:

Το παιχνίδι κύλησε με αρκετές χαμένες επιθέσεις στα πρώτα 4:30 λεπτά με σκορ 6-5, ενώ οι πόντοι των ερυθρόλευκων προήλθαν από τον Σάσα Βεζένκοφ.

Στα υπόλοιπα δύο λεπτά, οι Ρώσοι έκαναν σερί 11-0 και έφτασαν τη διαφορά στους 12 πόντους (17-5), με δράστες τους Χάκετ (4π.), Κουρμπάνοφ και τρίποντο του Τζέιμς.

Ο Πάντερ έδωσε ανάσα 2 λεπτά και 38’’ πριν τη λήξη πετυχαίνοντας το έμμεσο τρίποντο, μειώνοντας σε 17-8.

Ο Αμερικανός συνέχισε να «κουβαλάει» τους Πειραιώτες, κάνοντας προσωπικό σερί εννέα πόντων.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-14.

Ο Βόιτμαν έκανε αισθητή την παρουσία του στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, πετυχαίνοντας έξι συνεχόμενους πόντους (25-16).

Ο Τζέιμς πέτυχε έμμεσο τρίποντο και στη συνέχεια «τάιζε» τους συμπαίκτες του ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη έως τότε τιμή, στο 33-18.

Από τους «ερυθρόλευκους», στα πρώτα τέσσερα λεπτά σκόραραν μόνο οι Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ.

Ο Πάντερ αποτέλεσε τον πρώτο παίκτη του Ολυμπιακού που έφτασε διψήφιο αριθμό πόντων, 12 στον αριθμό, 4:23 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στα 3:10 η διαφορά έφτασε στους 21 (44-23), με τους Μπέικερ και Κλάιμπερν να χτυπούν στους αιφνιδιασμούς μετά από κλεψίματα, σκοράροντας εύκολα λέι απ.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλησαν  με πολλά χαμένα ριμπάουντ από τους παίκτες του Ολυμπιακού, αλλά και άστοχες επιθέσεις από τους Ρώσους.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ  48-30 για την ΤΣΣΚΑ, που ήταν καλύτερη σε όλα τη διάρκειά του.

Στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά κρατήθηκε στους 20 με 22 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Πειραιώτες, ανέβασε την απόδοσή του ο Μιλουτίνοφ που έφτασε του εννέα πόντους.

Οι Χάκετ και Τζέιμς στόχευαν στα πέντε ομαδικά φάουλ των «ερυθρόλευκων» πηγαίνοντας στη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Οι Ρώσοι δημιούργησαν ένα σερί 14-6 (3:45), και έφτασαν τη διαφορά στους 26 πόντους (64-38).

Ο Τζέιμς συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο των πρωταθλητών Ευρώπης και έφτασε τη διαφορά στο +30 (68-38).

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 13 πόντους και έξι ασίστ, 2:37  το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μπράντον Πολ κράτησε την διαφορά στα ήδη υπάρχοντα δεδομένα, αφού απαντούσε σε κάθε επίθεση της ΤΣΣΚΑ.

Ο Αμερικανός έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους έως το τέλος της τρίτης περιόδου με 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 75-46.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυναμικά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε τους 80 πόντους 7:50 πριν το τέλος (80-48).

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις άμυνες να είναι πιο «χαλαρές».

Η ΤΣΣΚΑ κατέκτησε το «Gomelsky Cup» του 2019, με τελικό σκορ 91-66.