Απόλλων Πάτρας – Ολυμπιακός Β’: 70-63

Ο Ολυμπιακός Β’ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Απόλλωνα με 70-63 και θα διεκδικήσει την άνοδο μέσω των πλέι οφ, ενώ οι Πατρινοί ανεβαίνουν απευθείας στην Basket League.

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός Β’ στην Πάτρα. Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 70-63 από τον Απόλλωνα και μπήκαν σε περιπέτειες, αφού έχασαν την απευθείας άνοδο στην Basket League και θα διεκδικήσουν την επιστροφή τους στη μεγάλη κατηγορία μέσω των πλέι οφ.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή σεζόν και την επόμενη θα αγωνίζονται στα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ. Οι Πατρινοί όχι μόνο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στην ομάδα του μεγάλου λιμανιού, αλλά και να καλύψουν και την διαφορά των 3 πόντων που είχαν ηττηθεί στο παιχνίδι του ΣΕΦ.

Ετσι, οι Αχαιοί τερμάτισαν στην πρώτη θέση και πήραν απευθείας την άνοδο στη Basket League, ενώ ο Ολυμπιακός Β’ έπεσε στη δεύτερη και θα παίξει στα πλέι οφ των θέσεων 2-5, έχοντας, όμως, το πλεονέκτημα έδρας και κρατώντας τις νίκες από την κανονική περίοδο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, που πλέουν σε πελάγη ευτυχίας μετά την τεράστια νίκη που πέτυχαν απέναντι στους Πειραιώτες, ήταν ο Διαμαντάκος με 24 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Ζούμπος, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους.

Από την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ξεχώρισε ο Νικολαΐδης με 19 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Μελισσαράτος και Τσόχλας, που πέτυχαν από 14 και 11 αντίστοιχα.

Ο Απόλλων Πάτρας μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 8-2, αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με ένα σερί 12-6 έφεραν τα πάνω-κάτω. Οι Ερυθρόλευκοι από το -6 βρέθηκαν στο +2 (12-14), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (14-19).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Διαμαντάκο ισοφάρισαν σε 25-25 στο 15’, αλλά οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (39-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλων Πάτρας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πλησίασε στον πόντο (40-41), αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη δεν πτοήθηκαν. Με ένα σερί 8-1 βρέθηκαν στο +7 (48-41) και έδειχναν ικανοί να φύγουν με το διπλό από την Πάτρα.

Από το 25’ και μετά, όμως, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την πίεσή τους στην άμυνα, να δημιουργούν πολλά προβλήματα στους παίκτες του Ολυμπιακού Β’ και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 51-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι Πατρινοί κυριάρχησαν στο παρκέ και με ένα επιμέρους σκορ 13-3 βρέθηκαν στο +7 (64-57), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 8 πόντους (67-59). Οι παίκτες του Τσαλδάρη μείωσαν σε 67-63, αλλά ο Διαμαντάκος με 2/2 βολές έκανε το 69-63.

Οι Μελισσαράτος και Νικολαΐδης αστόχησαν και έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν και να κρατήσουν ζωντανό το όνειρο της ανόδου, με τον Τσιακμά να διαμορφώνει το τελικό 70-63.

Απόλλων Πάτρας-Ολυμπιακός Β’ 70-63

Δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 9 (1), Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2), Πουλιανίτης 4, Διαμαντάκος 24 (1), Μολφέτας 3, Μπαζίνας, Αντωνάκης 6.

Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 3, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 19 (3), Κολοβέρος 2, Καμπούρης 2, Τσόχλας 11 (1), Σκουλίδας 3 (1), Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 14.