Ολυμπιακός Β’: Ιδανική πρεμιέρα και εύκολη νίκη με τον Τρίτωνα (74-56)

Με το δεξί μπήκε στη νέα Α2 ο Ολυμπιακός Β'. Η αναπτυξιακή ομάδα των Ερυθρόλευκων επικράτησε άνετα με σκορ 74-56 στο βοηθητικό κλειστό του ΣΕΦ.

Έχοντας για όπλο την περιφέρεια του, ο Ολυμπιακός Β’ Τράπεζα Πειραιώς επικράτησε εύκολα του Τρίτωνα με σκορ 74-56 στην πρεμιέρα των Ερυθρόλευκων στην Α2. Ιδανικό το ντεμπούτο της αναπτυξιακής ομάδας των Πειραιωτών, με καλό μπάσκετ στο πρώτο μισό και απλά διατήρηση της διαφοράς στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ανδρέας Πετρόπουλος με 17 πόντους, ακολούθησε ο Βαγγέλης Τζόλος με 15, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι έμεινε στους 12, σε ενα ματς που ο Ολυμπιακός Β’ είχε 13/31 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός Β’ προηγήθηκε με 6-1 έπειτα από τρίποντο του Ποκουσεφσκι, με τον Πετρόπουλο στη συνέχεια να ακολουθεί για το 11-5. Ο έμπειρος γκαρντ έγραψε και το 14-5 με τους Ερυθρόλευκους να προηγούνται με 17-7 με νέο τρίποντο του Τζόλου. Το δεκάλεπτο έληξε στο 23-10, έπειτα από νέο σουτ από τα 6,75μ του Νίκου.

Ο Τρίτων πίεσε επιστρέφοντας στο παρκέ, οι γηπεδούχοι είχαν καλές συνεργασίες και με δύο καρφώματα (Χρηστίδης και Μελισσαράτος) προηγήθηκαν με 27–16. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 7 (27-20) αλλά τρία σερί τρίποντα από Ποκουσεφσκι, Τζόλο και Πετρόπουλο έστειλαν την διαφορά στο 36-20.

Το τέταρτο τρίποντο των Ερυθρόλευκων (Μελισσαράτος) ολοκλήρωσε ένα 12-0 σερί, με τον Τρίτωνα απλά να μειώνει. Το νέο σουτ από την περιφέρεια του Νοεα αυτήν την φορά έφερε το 44-24, με το ημίχρονο να λήγει στο 46-26.

Η αρχή ήταν ίδια αναφορικά με την ροή της αναμέτρησης. Στο 52-28 με την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Τρίτωνα πάντως να δείχνει πως δεν θέλει να τα παρατήσει. Έριξε την διαφορά στους 18, ο Χρηστίδης σκόραρε και κράτησε ουσιαστικά την επίθεση της ομάδας του Τσαλδάρη στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλύτερα και μάλιστα πλησίασαν με 57-43, με τον Τζόλο να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο για την ομάδα του Πειραιά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 60-45, με τον Κόκκαλη του Τρίτωνα να είναι ο παίκτης κλειδί για τους φιλοξενούμενους με 22 πόντους.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στο Βοηθητική Αίθουσα του ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός Β’ διατήρησε την διαφορά και με τον Πετρόπουλο έφτασε στο 65-47 με 5 λεπτά για τη λήξη.

Ο Έλληνας γκαρντ έκανε το 68-50 με τον Μελισσαράτο να επαναφέρει την απόσταση στους 20. Το ματς έγινε διαδικαστικό στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με την αναπτυξιακή ομάδα του Πειραιά να πετυχαίνει την παρθενική της νίκη στην Α2.