Προμηθέας : Νίκη στη πρόβα τζενεράλε για το Super Cup επί του Περιστερίου

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δημήτρης Τόφαλος, ο Προμηθέας ξεπέρασε το «εμπόδιο» του Περιστερίου με 95-92 στην παράταση.

Τη νίκη επί του Περιστερίου σε ένα παιχνίδι με φόντο το Super Cup που έρχεται πήρε ο Προμηθέας.

Αμφότερες οι ομάδες παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο στην επίθεση, αλλά το… ίδιο στην άμυνα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κριθεί στις λεπτομέρειες για το τελίκό 95-92 υπέρ των γηπεδούχων.

Εξαιρετική εμφάνιση για το σύνολο του Μάκη Γιατρά έκανε ο νεοφερμένος Ντιλρόι Τζέιμς που σημείωσε 21 πόντους, ενώ επίσης πολύ καλός ήταν και ο Μίλερ με 23. Από την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που πέρασε τη προηγούμενη σεζόν από τον Προμηθέα και σκόραρε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-33 (ημιχ.), 58-60, 81-81 (καν.αγ.), 95-92

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 4, Γκάντι 9 (1), Σκορδίλης 6, Πέτεγουεϊ 10 (2), Βησσαρίου, Μαυροκεφαλίδης 23 (1), Σαλούστρος 6, Τόλα, Αθηναίου 6, Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος, Γκρέϊ 26 (5).