Ηρακλής – ΠΑΟΚ 75-57

Νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Ηρακλής. Ο «Γηραιός» με τρομερή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 75-57 και ξεκίνησε με το «δεξί» τη φετινή Basket League.

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και μπόρεσε να αντιμετωπίσει τα επιθετικά ξεσπάσματα του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι είχαν σωστές αποστάσεις στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο και χωρίς να επιτρέψουν στον Δικέφαλο ελευθερία κινήσεων βρέθηκαν στο +16 (25-9).

Ωστόσο, οι Ασπρόμαυροι βελτίωσαν την επίθεση τους και βρίσκοντας λύσεις από τον Λοβ μπόρεσαν και μείωσαν στους πέντε πόντους έπειτα και από buzzer beater τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη (37-32).

Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, ο Ηρακλής συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την πρώτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 22-8 αύξησε τη διαφορά στους 19. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον τυπική διαδικασία, με τον «Γηραιό» να πανηγυρίζει τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57