Παναθηναϊκός – Λάρισα 69-60

Παρόλο που ο Παναθηναϊκός έκανε αρκετά λάθη και ήταν άστοχος πήρε τη νίκη επί της Λάρισας για τη πρώτη αγωνιστική της Basket League με 69-60 στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος για τους Πράσινους ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχα την αναμέτρηση και έφτασαν χέρι-χέρι στο πρώτο πεντάλεπτο με σκορ 8-8, με τον Ζακ Όγκαστ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής καθώς είχε βάλει μέχρι το σημείο αυτό ήδη 8 πόντους. Τη θέση του πήρε ο Γιώργος Παπαγιάννης ο οποίος σκόραρε αμέσως με κάρφωμα (10-9). Η αστοχία συνεχίστηκε και για τη Λάρισα, αλλά και για το «τριφύλλι» με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται τελικώς 13-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος. Ο Κίφερ Σάικς ευστόχησε σε δύο βολές, ο Καλαϊτζάκης σκόραρε με λέι απ, ο Παπαγιάννης με κάρφωμα και το 13-11 έγινε άμεσα 19-11 (11′). Ωστόσο, το σερί αυτό δεν συνεχίστηκε. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έκανε αρκετά λάθη, ήταν άστοχη και η Λάρισα «έτρεξε» ένα επιμέρους 12-18 με τον Ρας να σκοράρει το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου (31-30).

Με τη βοήθεια του Κασελάκη που ήταν καταπληκτικός στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δέκα πόντους, ωστόσο και πάλι δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σκορ από Σμιθ, Γκούντγουιν και Ρας και ισοφάρισαν το παιχνίδι (43-43). Όμως με την είσοδο του Σαντ Ρος οι Πράσινοι βοηθήθηκαν αμυντικά και δέχθηκαν στη συνέχεια μόνο ένα πόντο φτάνοντας το ματς στο +7 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (51-44).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι Πράσινοι έπαιξαν ακόμα καλύτερη άμυνα, επιθετικά κινήθηκαν στο ίδιο τέμπο και με εξαιρετικό τον Γιώργο Παπαγιάννη πήραν τη νίκη στην πρεμιέρα της Basket League επί της Λάρισας στο ΟΑΚΑ με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60