Άρης – Ηρακλής 81-75

Πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή ο Άρης για την εξ' αναβολής δεύτερη αγωνιστική της Basket League. Οι «κίτρινοι» κέρδισαν τον Γηραιό με 81-75 χάρις σε ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισαν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή ο Άρης για την εξ’ αναβολής δεύτερη αγωνιστική της Basket League. Οι «κίτρινοι» κέρδισαν τον Γηραιό με 81-75 χάρις σε ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισαν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση. Ο Άρης άρχισε ιδανικά (14-0), ωστόσο ένα σερί του Ηρακλή ήταν ικανό να μειώσει τη διαφορά μόνο στους δύο με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (24-22).

Περίπου ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 31-22 στα πρώτα λεπτά, ωστόσο εν συνεχεία με τη βοήθεια των Σχίζα και Καββαδά ο «Γηραιός» προηγήθηκε στο ημίχρονο με 40-44.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κράτησαν έστω και αυτή τη μικρή διαφορά με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (61-66), όμως ο Άρης δεν άφησε το παιχνίδι. Ο Ντεκόζι πέτυχε μεγάλο σουτ για την ανατροπή και το +6 της ομάδας του (79-73), ο Μπόουλιν πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος υπέπεσε σε παράβαση και το ματς για τον Ηρακλή είχε χαθεί.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντεκόζι με 20 πόντους, ενώ καταλυτικοί ήταν οι Φλιώνης (6 πόντοι, 5 ασίστ), Κουζέλογλου (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ), αλλά και Τσάλμερς με 9 πόντους και 3 κλεψίματα.

Για το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου εκείνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Καββαδάς με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ και Χάνλαν με 17 πόντους.

Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ 3 (1/5 σουτ, 3 ασίστ), Μιλόσεβιτς 9 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τσάλμερς 9 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Ντραγκίσεβιτς 5 (2/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντεκόζι 20 (3/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλαφτσάκης 6 (1), Φλιώνης 6 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 6, Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 8 (9 ριμπάουντ), Λιτλ 9 (3)

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας 9 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καββαδάς 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τσαϊρέλης 2, Μπόουλιν 10 (2), Χάνλαν 17 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Τσίλντρες 9, Σαγκς 6 (1/6 σουτ), Γεωργαλάς 1, Μουρ 3, Βεργίνης, Ντάνιελ 5 (10 ριμπάουντ)