Παναθηναϊκός – Ηρακλής 106-74

Με σφιχτή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και προσήλωση στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ηρακλή με 106-74.

Αγγαρεία στο πρώτο ημίχρονο, καταιγιστικός στο δεύτερο… Αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ηρακλή στο κλειστό του ΟΑΚΑ, τον οποίο νίκησε με 106-74.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα είχαν μεγάλη διαφορά στην απόδοση τους στα δύο ημίχρονα και αφού αρχικά επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να απειλούν, κατόπιν άνοιξαν τη διαφορά ακόμα και στους 30 πόντους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής σκόραρε 49 πόντους, λίγο πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου ανέτρεψε το -13 και προηγήθηκε με έναν πόντο, ένα γεγονός που προκάλεσε την οργή του Γιώργου Βόβορα στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» συμπεριφέρθηκαν σοβαρά, αμύνθηκαν οργανωμένα και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να περιοριστούν σε ρόλο κομπάρσου. Εξ’ ου και η εκτόξευση της διαφοράς από το +3 στο +19… Ο «Γηραιός» κατέρρευσε μετά από αυτό, δεν είχε δυνάμεις για νέα επαναφορά και ο Παναθηναϊκός διεύρυνε με άνεση το προβάδισμα του.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σκόραρε μεγάλα τρίποντα όταν χρειάστηκε, ο Σέλβιν Μακ μοίρασε ασίστ ασταμάτητα, ο Παπαγιάννης έλεγξε τα καλάθια, ενώ ο Καλαϊτζάκης πέτυχε τρίποντα και κέρδισε αυτοπεποίθηση.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το 7/7 ολοκληρώνοντας τις εγχώριες υποχρεώσεις του για το 2020 και θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι για το ματς της Τετάρτης με τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Βόβορας μοίρασε τον χρόνο και είδε πράγματα που ήθελε να δει, έστω και λιγότερο ανταγωνιστικό επίπεδο.

Από την άλλη, ο Ηρακλής έδειξε μερικές δυνατότητες και ελπίζει ότι με τον Αστέριο Καλύβα στον πάγκο, θα συγκεντρώσει πιο πολλά ροζ φύλλα στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 20 (10/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Φόστερ 4 (2/9 σουτ) Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα), Μήτογλου 12 (4/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2, Μακ 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Κασελάκης 5 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 11 (2), Γουάιτ 6 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Σαγκς 18 (4/5 τρίποντα), Καββαδάς 14, Μπόουλιν 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μουρ 5 (1), Χάνλαν 13 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5 (4 ριμπάουντ), Φίλιος, Ντάνιελ 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (0/4 τρίποντα).