ΠΑΟΚ – Ηρακλής 79-72

Με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο (22-16), ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 79-72 - Πρώτος σκόρερ ο Γκρίφιν (16π.), κομβικός ο Λοβ (12π.).

Με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν και Λοβ, που πέτυχαν από 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή με 79-72 για την 12η αγωνιστική της Basket League και έβαψε ασπρόμαυρο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους είχε επίσης ο Κονατέ με 10, ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάνλαν με 17 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά στον πόντο (57-56), αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και με επιμέρους σκορ 22-16 πήρε το ροζ φύλλο. Αυτή ήταν η 6η νίκη του Δικεφάλου του Βορρά στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στις 5.

Μετά τα πρώτα λεπτά, ο ΠΑΟΚ πάτησε… γκάζι και με σερί 9-0 προηγήθηκε με 16-4. Λίγο αργότερα μάλιστα ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στο +13 (19-6).

Ο Ηρακλής ωστόσο απάντησε με δικό του σερί 7-0 και έριξε τη διαφορά στους 6 (19-13). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 21-13. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα του Λυκογιάννη προηγήθηκε με 28-17, αλλά σε εκείνο το σημείο έπαθε… μπλακ άουτ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής. Ο Γηραιός με 13-2 σερί ισοφάρισε σε 30-30. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 47-40, αλλά και πάλι ο Ηρακλής μάζεψε τη διαφορά (47-46). Μάλιστα, με ένα σερί 5-0 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 51-49. Οι φωνές του Λυκογιάννη «αφύπνισαν» τους παίκτες του, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 8-0, να γυρίζει τούμπα το παιχνίδι και να προηγείται με 57-51. Για μία ακόμα φορά όμως ο Ηρακλής δεν πτοήθηκε και με δικό του 5-0 μείωσε σε 57-56 στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Ο Ηρακλής σκόραρε πρώτος στην τέταρτη περίοδο και πήρε προβάδισμα στο σκορ (57-58), όμως, από εκείνο το σημείο και μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και με ένα σερί 15-0 προηγήθηκε με 72-58. Ο Γηραιός απάντησε με 5-0 σερί και μείωσε 72-63, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε στο -7 (74-67). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν κατάφεραν να βρεθούν σε απόσταση βολής, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να είναι ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και να παίρνουν τη νίκη με 79-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίγιν 16 (4/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 5 (1), Κακλαμανάκης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Λοβ 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 9 (1)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 8 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σαγκς 9 (1), Καββαδάς 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπόουλιν 10 (2/7 τρίποντα), Χάνλαν 17 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Μουρ 3 (1), Βεργίνης, Χάτσερ 11 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)