Απόλλων Πάτρας – ΑΕΚ 84-68

Ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν εντυπωσιακός απέναντι στην ΑΕΚ, επικρατώντας με 84-68 για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Ο Απόλλωνας Πάτρας υποδέχθηκε την ΑΕΚ στην «Περιβόλα» για την 3η αγωνιστική της Basket League και φρόντισε να μετατρέψει το μέρος σε απόλυτα αφιλόξενο για την Ένωση. Η αχαϊκή ομάδα ήταν εντυπωσιακή από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα, επικρατώντας με 84-68 και παραμένοντας παράλληλα αήττητη στο «σπίτι» της.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν για πρωταγωνιστή τον Νίκο Δίπλαρο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (6/10 σουτ) σε 31΄ , με τον Τσαλμπούρη να προσθέτει 15 (5/15 σουτ) και τους Ντέιβις (6/8) και Κόλεμαν (5/11) 13.

Για την ΑΕΚ, που έπεσε στο 1-2, ξεχώρισε ο Νίκος Παππάς με 17 πόντους (6/19 σουτ), ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Βαουλέτ (12π., 5/7 σουτ), Κολόμ (10π., 2/10 σουτ) και Γκρίφιν (10π., 3/8 σουτ)

Ο αγώνας

Ανταγωνιστικό το πρώτο πεντάλεπτο του ματς, με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα (7-10), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου (17-22, 10΄), με τον Παππά να την οδηγεί στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας τους εφτά τελευταίους πόντους της Ένωσης.

Κάπου εκεί όμως, ο Απόλλωνας πάτησε γκάζι, με το επι μέρους 29-13 να είναι χαρακτηριστικό. Οι Αχαιοί μετέτρεψαν το 22-24 σε 32-24 με σερί 10-0, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους δώδεκα (38-26, 40-28), αλλά την ΑΕΚ να την κατεβάζει για λίγο στους εφτά (40-33), με τις ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να είναι στο +11 (46-35).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Ένωση στην τρίτη περίοδο, με την απόσταση να ανοίγει για πρώτη φορά στους 14 (59-45), με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντέιβις. Ωστόσο, οι παίκτες του Δέδα έβγαλαν αντίδραση και κατέβασαν τη διαφορά στους έξι (59-53), δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών (64-58).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με στόχο να διατηρήσουν τα ηνία και τα κατάφεραν με εμφατικό τρόπο. Ο Τσαλμπούρης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 16 (74-58), πέντε λεπτά πριν το τέλος, με το παιχνίδι να έχει πάρει τον δρόμο του. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό 84-68 να δίνει μια μεγάλη νίκη στον Απόλλωνα και να μεγαλώνει τον προβληματισμό για την ΑΕΚ.