Άρης-Ολυμπιακός 76-87: Ενα «καλό» ημίχρονο και… δύο παίκτες έφταναν (vids)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 87-76 τον Άρη στο Αλεξάνδρειο για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική της Basket League, με τους Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ να ξεχωρίζουν - Συγκλονιστικές στιγμές στο παιχνίδι, με τους παίκτες των δύο ομάδων να καταθέτουν κίτρινα τριαντάφυλλα στην μνήμη του Άλκη.

Σε πολύ βαρύ κλίμα διεξήχθη το παιχνίδι του Άρη με τον Ολυμπιακό στο «Αλεξάνδρειο» λόγω της δολοφονίας του Άλκη Καμπανού, με τους «Ερυθρόλευκους» να φεύγουν με τη νίκη (76-87) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα και ξέφυγε με 18 πόντους (33-51) στο ημίχρονο, με τους Σάσα Βεζένκοφ (18 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Σακίλ ΜακΚίσικ (17 πόντους, 1 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν. Από την άλλη, ο Ολιβιέ Χάνλαν σημείωσε 35 πόντους με 7/11 τρίποντα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει πάνω του τον Άρη, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τους Κέλι, Σιδηροηλία και Πουλιανίτη.

Έτσι, ο Ολυμπιακός πέτυχε την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα (12-1) και παρέμεινε στην πρώτη θέση αλλά με αγώνα παραπάνω από τον Παναθηναϊκό (11-1), ενώ ο Άρης έπεσε στο 5-8. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ (10/2).

Πριν το τζάμπολ οι δύο ομάδες τίμησαν την μνήμη του νεαρού φίλου των «κίτρινων» με ενός λεπτού σιγή και με μπλουζάκια στα οποία αναγράφονταν τα τελευταία λόγια του Άλκη προς τους δολοφόνους του, «Σας παρακαλώ μην με χτυπάτε άλλο».

Στο 19ο λεπτό του ματς μάλιστα υπήρξε διακοπή, με τους παίκτες των δύο ομάδων, τους διαιτητές, αλλά και τον general manager της Εθνικής, Νίκο Ζήση, να καταθέτουν κίτρινα τριαντάφυλλα σε μία φανέλα του Άρη με το όνομα του Άλκη και το νούμερο «19» και όλους όσοι βρίσκονταν στο κλειστό να χειροκροτούν.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας καλή άμυνα, πήραν από την αρχή το προβάδισμα (5-12), φτάνοντας σε διψήφια διαφορά πόντων (7-18), την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (14-25).

Ο Ολυμπιακός εδραίωσε την κυριαρχία του στο 2ο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστές τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ και Μάρτιν, οι «Ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο σκορ, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 21 πόντους (30-51), με τον Άρη να μειώνει στους 18 στο ημίχρονο (33-51).

Στο 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καστρίτη ανέβασε ρυθμούς, πατούσε καλύτερα στο παρκέ και με τους Χάνλαν και Ουίλιαμς πλήσιασε στους 14 πόντους (43-57) και έκλεισαν την περίοδο με τη διαφορά στους 12 πόντους (50-62).

Ο Χάνλαν συνέχισε την τρομερή του εμφάνιση και ο Άρης μείωσε σε μονοψήφιο στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου (53-62), φτάνοντας μάλιστα μέχρι και το -7 (68-75) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας και έφυγε με τη νίκη από το «Αλεξάνδρειο».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 7 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 14 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνλαν 35 (4/10 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κώττας 3 (4 ριμπάουντ), Τζούστον 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμάρας 2, Λόκετ 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4, ασίστ), Ντόρσεϊ 3 (1/4 τρίποντα), Φαλ 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 8, Πρίντεζης 7 (8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 17 (1/5 τρίποντα)