Ολυμπιακός – Ηρακλής 94-65: «Σβηστα» τον Ηρακλή και τώρα… Κάουνας

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του μαχητικού Ηρακλή με 94-65, με τους ερυθρόλευκους πλέον να στρέφουν το βλέμμα τους στην «μάχη» του Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο του Ηρακλή με 94-65 για την 17η αγωνιστική της Basket League. Σε ένα βράδυ που το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν συνάντησε καμιά αντίσταση, από τον «Γηραιό» πρώτο μέλημα των ερυθρόλευκων ήταν να πάρουν το ρόζ φύλλο αγώνα, χώρις παράπλευρες απώλειες.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πλέον αξιόπιστος παίκτης των γηπεδούχων στην επίθεση (τελείωσε με 21 πόντους, με 1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 4/4 βολές), την ώρα που για λογαριασμό των φιλοξενούμενων σκόραραν και χειροκροτήθηκαν οι δυο μικροί που είχε μαζί του ο Κώστας Μέξας. Ο λόγος για τον Παναγιώτη Αργυρούδη και τον Γιάννη Κομνινιάδη.

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η κούραση ήταν εμφανείς στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα,  από το προ διημέρου παιχνίδι με την Άλμπα δεν βοήθησε τους ερυθρόλευκους  να πατήσουν… γκάζι από την αρχή.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν με «σβηστές» μηχανές και διατηρούσαν ένα προβάδισμα όχι όμως μεγάλο το οποίο έφτασε μέχρι το +9 (28-19 στο 14′).

Ωστόσο παρά το γεγονός πως ο Ηρακλής αγωνιζόταν με μόλις επτά διαθέσιμους παίκτες, λόγω αρκετών απουσιών με παίκτες να νωσούν από covid, δεν έριξε λευκή πετσέτα. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την διαφορά να είναι μικρότερη από διψήφια με το (38-33) να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, και με τον 16χρονο Παναγιώτη Αργυρούλη να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι για να δεχθεί το ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο του ΣΕΦ.

Στο δεύτερος μέρος οι Πειραιώτες, ανέβασαν «στροφές» έσφιξαν την άμυνα τους και σε συνδυασμό με την κούραση των φιλοξενούμενων κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (61-50).

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής -για να τους έχει όλους ζεστούς- εν όψει της δύσκολης δοκιμασίας στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις(15/3).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-33, 61-50, 94-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 11 (1), Πρίντεζης 15 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Παπανικολάου 21 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ζαν Σαρλ (6 ριμπάουντ), Έισι 3 (1), Λούντζης 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 12 (4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Σλούκας, Μάρτιν 8 (4/4 δίποντα), Βεζένκοβ 7 (0/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 4 (4 ασίστ, 4 κλεψίματα).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 11 (4/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Σκορδίλης 6 (12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Χένρι 19 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 15 λάθη), Γκάρετ 20 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 10 ριμπάουντ), Ντολεζάι 5 (1), Αργυρούλης 2, Κομνινιάδης 2.