Περιστέρι – ΠΑΟΚ 68-67: Άλμα οχτάδας με καθοριστικό Μωραΐτη το Περιστέρι

Με τον Μωραΐτη να σημειώνει μια βολή από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, το Περιστέρι πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (68-67).

Ματς για γερά νεύρα στα δυτικά προάστια, με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων. Με τον Δημήτρη Μωραϊτη να παίζει καθοριστικό ρόλο, το Περιστέρι πήρε τη νίκη (68-67) κόντρα στον ΠΑΟΚ και έκανε μεγάλο βήμα για την 8άδα του πρωταθλήματος.

Στο 8-8 η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς (4-4 εντός και 4-4 εκτός έδρας), στο 7-8 εκείνη του Άρη Λυκογιάννη (4-3 εντός και 4-4 εκτός έδρας), μετά και το σημερινό αποτέλεσμα.

Ο Δημήτρης Μωραϊτης ήταν αυτός που χάρισε το ροζ φύλλο του αγώνα στους γηπεδούχους, ευστοχώντας στη μία από τις δυο βολές, 2.1″ πριν το φινάλε.

Χρηστίδης και Σαλούστρος ήταν οι πρωταγωνιστές για το Περιστέρι που είχε 40% στα σουτ, Γκριν και Τζόουνς ήταν οι κορυφαίοι για τον δικέφαλο του βορρά.

Το Περιστέρι διατηρούσε μια σχετική διαφορά ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει… αγριεμένος στην τελευταία περίοδο. Το σερί του Δικεφάλου έφτασε μέχρι το 0-16 (57-61), με την ομάδα του Λυκογιάννη να παίρνει τα ηνία του αγώνα.

Ο Φιλ Γκριν έβαλε μεγάλο καλάθι για το 65-67 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μωραϊτης. Ο Έλληνας γκαρντ ισοφάρισε για το Περιστέρι και 2.1″ πριν το φινάλε, σημείωσε τη βολή που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μωραΐτης 12 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 6 (10 ριμπάουντ), Γκρέι 8 (2), Κόζι 2, Πέτεγουεϊ 4, Γκιέλο 7 (1), Χρηστίδης 11 (5/6 δίποντα), Σαλούστρος 10 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 4, Λοβ 12 (6/10 δίποντα), Μάντζαρης, Τζόουνς 15 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λι 1, Γκριν 15 (2), Χριστοδούλου, ΝτιΛέο 8 (2/8 τρίποντα), Τολιόπουλος 4