Ηρακλής – Λάρισα 85-90: Κοντά στην οκτάδα η Λάρισα (vid)

Η Λάρισα επικράτησε με 90-85 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο για την 18η αγωνιστική της Basket League και βρίσκεται πολύ κοντά στην οκτάδα.

Η Λάρισα έφυγε με τη νίκη από το Ιβανώφειο, επικρατώντας σε ματς-θρίλερ με 90-85 του Ηρακλή για την 18η αγωνιστική της Basket League, ανέβηκε στο 7-9 και πλέον βρίσκεται μια… ανάσα από την οκτάδα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, τρέχοντας ένα σερί 9-0, με τη Λάρισα να μειώνει στους 5 (9-4). Ωστόσο, ο Ηρακλής συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, έφτασε μέχρι και το +14 (28-14), με τη διαφορά να πέφτει στους 9 πόντους (28-19).

Το σκηνικό άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, περνώντας μπροστά (28-29), αλλά ο Ηρακλής επανέφερε τη διαφορά υπέρ του (36-31). Η Λάρισα ήταν ανώτερη στο παρκέ και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 45-50.

Ο Ηρακλής πλησίασε στους 2 πόντους (48-50) στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, όμως η Λάρισα διατήρησε την κυριαρχία της και έκλεισε την περίοδο με τη διαφορά στους 11 πόντους (62-73).

Η ομάδα του Μέξα πίεσε μέχρι το τέλος, η διαφορά 15 πόντων (65-80) έπεσε στους 3 (85-88), με τη Λάρισα να φτάνει τελικά στη νίκη με 90-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 45-50, 62-73, 85-90

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 21 (4/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 λάθη), Σταμάτης 9 (1), Χένρι 8 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 7 (1), Έιμπραμς 10 (2/7 τρίποντα), Ρότεν 11 (0/4 τρίποντα), Γκάρετ 16 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Φίλλιος, Ντολεζάι 3 (1), Παπαδάκης

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 17 (7/13 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 10 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 7 (2), Μάριτς 10 (3/7 δίποντα), Μούντι 11 (4/5 δίποντα, 7 ασίστ), Τσαϊρέλης 9 (3/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σπυρόπουλος, Γκριν 6 (2 τρίποντα, 6 λάθη), Καράμπελας 8 (2), Παπαντωνίου, Μπέρζινς 12 (2/3 τρίποντα).