Περιστέρι – Λάρισα 71-77

Τέταρτη σερί νίκη για τη Λάρισα που νίκησε με 77-71 μέσα στο Περιστέρι και πάει φουλ για πλέι οφ.

Μεγάλο διπλό για την ασταμάτητη Λάρισα! Οι Θεσσαλοί συνέχισαν την εξαιρετική πορεία του τελευταίου διαστήματος, επικράτησαν με 77-71 του Περιστερίου εκτός έδρας και με την τέταρτη σερί νίκη τους πηγαίνουν φουλ για πλέι οφ. Στο 8-9 πλέον το ρεκόρ της ομάδας του Φώτη Τακιανού, στο 8-10 έπεσαν οι ηττημένοι.

Ο Κρουμπάλι με 16 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τη Λάρισα ενώ από 13 πόντους είχαν οι Μάριτς και Μούντι. Για το Περιστέρι ο Γκρέι ήταν πρώτος σκόρερ με 20πόντους και ο Μωραΐτης είχε 20.

Το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 26-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου ενώ έφτασε ακόμη και στο +15 (36-21) στο 14′ για να τελειώσει το ημίχρονο μπροστά με 44-35.

Η Λάρισα εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και γύρισε το ματς. Ο Μπέρζινς έδωσε προβάδισμα στη Λάρισα (55-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να μην κοιτάζουν ξανά πίσω και να φτάνουν στη νίκη με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 44-35, 55-56, 71-77.

Περιστέρι (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (4/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μωραΐτης 18 (2/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίελο 8 (2), Μπράουν, Γκρέι 20 (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Αγκμπελέσε, Χρηστίδης 2, Χρυσικόπουλος 2, Κατσίβελης 4, Σαλούστρος 9 (1)

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 10 (5/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 16 (6/10 δίποντα, 4/6 βολές, 16 ριμπάουντ), Γκριν 5, Μάριτς 13 (5/8 δίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μούντι 13 (2), Βησσαρίου, Ζάρας 5 (1), Καράμπελας 9 (1), Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 4