Περιστέρι – Άρης 67-70: Διπλό οκτάδας…

Πατώντας πάνω στην εξαιρετική πρώτη του περίοδο (16-30), ο Άρης επικράτησε με 70-67 του Περιστερίου και έκανε αποφασιστικό βήμα για τα πλέι οφ.

Σπουδαίο διπλό για τον Άρη στο Περιστέρι! Παρά τα αρκετά προβλήματα που είχαν να αντιμετωπίσουν οι «κίτρινοι» έφυγαν με νίκη (67-70) από το «Ανδρέας Παπανδρέου» κι έκαναν αποφασιστικό βήμα για την είσοδό τους στα πλέι οφ κόντρα σε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους. Στο 9-12 το ρεκόρ του Άρη, στο 8-12 το Περιστέρι.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Κάουαν Τζούνιορ με 17 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 16 πόντους είχε ο Λόκετ που μάζεψε κι 11 ριμπάουντ. Για το Περιστέρι ο Γκίελο ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και 14 είχε ο Κόζι.

Ο Άρης μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με +9 (2-11) στο τρίλεπτο ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (16-30). Με Σαλούστρο και Γκίελο το Περιστέρι μείωσε αρχικά σε 26-34 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 34-38 με το ματς να έχει γίνει ντέρμπι.

Με ένα 5-0 το Περιστέρι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (39-38, 23′) και οι δύο ομάδες πήγαιναν πλέον χέρι χέρι στο σκορ. Με τρίποντο του Λόκερ ο Άρης προηγήθηκε με +8 (55-63) τρία λεπτά πριν το φινάλε, το Περιστέρι απάντησε με ένα 7-0 για το 62-63, αλλά οι «κίτρινοι» διατήρησαν τον έλεγχο του ματς. Ο Κάουαν Τζούνιορ με δύο βολές έγραψε το 67-70 στα 3 δευτερόλεπτα και αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70.

Περιστέρι (Τόμιτς): Κόζι 14 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 8 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μωραΐτης 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκίελο 17 (1/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 4 (1/5 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Αγκμπελίς, Χρηστίδης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3, Κατσίβελης, Σαλούστρος 5 (1), Γκρέι 3 (1/6 σουτ).

Άρης (Βαρβούνης): Κάουαν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 16 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 7 (1), Γουίλιαμς 11 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Τζούιστον 5 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Πουλιανίτης (0/3 σουτ), Κέλι 8 (7 ριμπάουντ).