Ηρακλής – Κολοσσός Ρόδου 62-64

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε ένα μεγάλο διπλό στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 64-62 και εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα.

Ο Κολοσσός Ρόδου συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο, καθώς άλωσε και το Ιβανώφειο, επικρατώντας του Ηρακλή με 64-62 και ανέβηκε στην τρίτη θέση πίσω μόνο από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Η ομάδα από τα Δωδεκάνησα, προηγήθηκε ακόμη και με 18 πόντους, ωστόσο είδε τον Ηρακλή να επιστρέφει για τα καλά στο ματς και να διεκδικεί την νίκη μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.

Με αυτό το διπλό ο Κολοσσός, έφτασε στην τρίτη σερί της νίκη, η οποία την πήγε στο 13-8 και τον διατηρεί γερά στην τετράδα!

Κορυφαίος των «ροδιτών» ήταν ο Μομίροφ με 16 πόντους, με τον Μίλερ να είχε 15 πόντους. Ο Γουίλιαμς άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την άλλη, ο «Γηραιός» υποχώρησε στο 5-14 και παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χένρι με 23 πόντους.

Όσον αφορά το ματς, σε διάστημα μικρότερο του ενός λεπτού οι δύο ομάδες είχαν σπαταλήσει όλες τις ευκαιρίες τους. Οι φιλοξενούμενοι στο 4΄άνοιξαν το σκορ με 0–6. Ο Ηρακλής άργησε να φανεί (6–14) κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Ηλία Καντζούρη (11–18), ενώ οι Ροδίτες έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 14–21 μπροστά στο σκορ.

Στη 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά.. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους (21–32). Η ομάδα του Κώστα Μέξα δεν μπορούσε να ξεφύγει (25–37) και το σκορ του ημιχρόνου ήταν 40-26 υπέρ του Κολοσσού.

Στην 3η περίοδο ο Χένρι ήταν αυτός που κρατούσε ζωντανό στην αναμέτρηση τον Ηρακλή (27-45). Ο Αμερικανός είχε 15 πόντους, αλλά η δική του παραγωγικότητα δεν αρκούσε σ’ έναν Ηρακλή που βρίσκονταν πολύ μακριά ακόμα (34-49). Ο Κολοσσός έκλεισε την 3η περίοδο με +11 (44-55).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Ηρακλής άρχισε να μειώνει σε 57-48 και έχοντας το «πόδι στο γκάζι» έφτασε στο -6 με τρίποντο του Γκάρετ και κέρδισε την κατοχή.

Λίγα δεύτερα πριν το τέλος και ο Κολοσσός απειλούνταν για πρώτη φορά με το σκορ στο 57-59 υπέρ του, όμως, ο Μομίροβ χάρισε ένα μεγάλο σουτ στον Κολοσσό από τη γωνία για το 59-62, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 64-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-40, 44-55, 62-64

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 8(1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 λάθη), Χένρι 23(10/15 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκάρετ 2(1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Φίλιος, Έιμπραμς 8(1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χαριτόπουλος, Ντολεζάι 8(3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Παπαδάκης 11(2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 16(3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 10(1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίλερ 15(7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σλαφτσάκης 2, Ποτ 6(3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 2, Μπιλλής, Τιλί 4(7 ριμπάουντ), Φλόιντ 9(3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 λάθη), Χατζηδάκης