Προμηθέας – ΑΕΚ 85-89: Μεγάλο διπλό δια χειρός Κολόμ για την Ένωση στην Πάτρα

Με τον Κίνο Κολόμ να είναι για ακόμη μία φορά ο κορυφαίος της ΑΕΚ, η Ένωση έφυγε από την Πάτρα με σπουδαίο διπλό (85-89) κόντρα στον Προμηθέα και ελπίζει ακόμα και για την τετράδα. Θετικό ντεμπούτο για Λάνγκφορντ.

Χωρίς τους Χάμερ, Ανγκόλα, Παππά, Φιλιππάκο και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει το ντεμπούτο του, η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη με 89-85 επί του Προμηθέα στην Πάτρα για την 22η αγωνιστική της Basket League, «βλέποντας» πλέον ακόμη και τετράδα. Στο 11-10 ανέβηκε η Ένωση, στο 11-8 έπεσε η ομάδα του Ηλία Ζούρου ο οποίος αποβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο για διαμαρτυρίες.

Κορυφαίος για τον Δικέφαλο ήταν για ακόμη μία φορά ο Κολόμ που πέτυχε 25 πόντους ενώ είχε και 7 ασίστ, 17 πόντους είχε ο Φλιώνης, 16 ο Κουζέλογλου, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει 6 πόντους με κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο. Για τους Πατρινούς ο Φράνκαμπ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 14 είχε ο Άντριτς.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έδειξε τις διαθέσεις της με το ξεκίνημα. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με +10 (10-20) έχοντας μεγάλο της «όπλο» τα μακρινά σουτ και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-26. Ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισοφάρισε σε 31-31 και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-37 έχοντας σφίξει την άμυνά του και με πολυφωνία στην επίθεση.

Ένα τρίποντο του Σίμπσον έφερε τον Προμηθέα στο +7 (53-46) στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω. Ο Φλιώνης με δύο τρίποντα έκανε το σκορ 57-59 και η περίοδος έκλεισε στο 62-62 χάρη σε μεγάλο τρίποντο του Πετρόπουλου. Στην τελευταία περίοδο πήρε μπρος και ο Λάνγκφορντ που έφερε την ΑΕΚ στο +4 (77-81), με την Ενωση να είναι ψύχραιμη και από τη γραμμή των βολών στο φινάλε και να φτάνει τελικά στη νίκη με 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 62-62, 85-89

Προμηθέας (Ζούρος): Γκραντ 12 (6/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκάντι 11 (4/8 δίποντα), Αγραβάνης Δ 12 (4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγραβάνης Γ 3, Σίμπσον 8 (1), Λάγιος 1, Άντριτς 14 (3/4 δίποντα), Βασιλείου, Φράνκαμπ 24 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Τανούλης

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 25 (5/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Φλιώνης 17 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ράουτινς 6 (2), Μαυροειδής 6, Κουζέλογλου 16 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 6 (3/5 δίποντα), Πετρόπουλος 10 (3/5 τρίποντα), Κόνιαρης 3