Προμηθέας – Ιωνικός 97-84: Ο Γιάνγκ «σμπαράλιασε» τους Νικαιώτες

Με τον Γιάνγκ να πετυχαίνει 34 πόντους ο Προμηθέας νίκησε με 97-84 τον Ιωνικό στη Πάτρα.

Ο Προμηθέας έκανε το 2 στα 2 στη φετινή Basket League αφού νίκησε με 97-84 του Ιωνικού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάνγκ που σημείωσε 34 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ιωνικό να ελέγχει το ματς και να έχει μια διαφορά 5 πόντων με κορυφαίο τον Μαυροκεφαλίδη και να βρίσκεται μπροστά στο 10′ με 19-23.

Η δεύτερη περίοδος είχε δύο πρόσωπα αφού στην αρχή ο Ιωνικός συνέχισε το ίδιο καλά αλλά στο δεύτερο πεντάλεπτο με ένα σερί 18-8 ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 49-41.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τον Γιάνγκ να πυροβολεί από παντού και να δίνει αέρα 12 πόντων στην ομάδα της Πάτρας και να μπαίνει στην τελική ευθεία του παιχνιδιού έχοντας μαζί της το +12 (73-61).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Γιάνγκ να συνεχίζει να φορτώνει το καλάθι της ομάδας της Νίκαιας

και το τελικό 97-84 να δίνει την επικράτηση στους Πατρινούς, που έκαναν το 2/2 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 49-41, 73-62, 97-84