Προμηθέας Πάτρας – Κολοσσός Ρόδου 80-76: Νίκη τετράδας για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στην Πάτρα με σκορ 80-76 κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την είσοδό του στην τετράδα.

Την τέταρτη διαδοχική του νίκη στην Basket League σημείωσε ο Προμηθέας που μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι επικράτησε του Κολοσσού με 80-76 για τη 14η αγωνιστική. Οι Πατρινοί μάλιστα κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας του στη Ρόδο έχοντας πλέον το πλεονέκτημα με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες με ρεκόρ 8-6.

Ο Προμηθέας στα μέσα της τρίτης περιόδου προηγήθηκε ακόμη και με +19 πόντους διαφορά, όμως ο Κολοσσός H Hotels έκανε την ανατροπή καταφέρνοντας να προσπεράσει στο σκορ δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με τους Κάουαν και Κοντίτ κατάφεραν να βρουν λύσεις και να φτάσουν στη νίκη.

Ο πρώτος τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο δεύτερος είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Τόμανσον με 24 πόντους σε 24′. Για την ομάδα της Ρόδου Ο Κόφι τελείωσε με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τζέιμς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στην 4η περίοδο πραγματοποίησαν οι Γιαννόπουλος και Χατζηδάκης με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες από την αρχή της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το πρώτο καλάθι αλλά να μένουν χωρίς σκορ για έξι αγωνιστικά λεπτά και τον Προμηθέα σε αυτό το διάστημα να προηγείται με 7-2.

Η χαμηλή επιθετική συγκομιδή συνεχίστηκε ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου με τον Κολοσσό να προηγείται με 11-10. Η εικόνα άλλαξε εντελώς στη δεύτερη περίοδο με τους παίκτες να… συνδέονται με το καλάθι αλλά τον Προμηθέα να έχει καλύτερο ρυθμό. Με σερί 15-0 μετέτρεψε το 17-20 σε 32-20 στα μέσα του δεκαλέπτου ενώ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων (46-32).

Συνεχίζοντας μάλιστα στον ίδιο ρυθμό οι Πατρινοί έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με +19 όταν οι Μουράτος και Ντάνγκουμπιτς έκαναν το 59-40 στο 25′. Ωστόσο ως το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν ξανά εντος παιδιάς και ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει σε 60-49 στο 30′. Με δυνατή άμυνα και τους Γιαννόπουλο και Χατζηδάκη να δίνουν λύσεις στην επίθεση η ομάδα της Ρόδου συνέχιζε να ροκανίζει τη διαφορά, πλησιάζοντας πλέον στον πόντο, στο 36′ με το σκορ 66-65. Το προβάδισμα του Προμηθέα διατηρήθηκε ως και το 38′ όταν ο Ντίξον με 2/2 βολές ολοκλήρωσε την ανατροπή, προσπέρασε με 72-71 έχοντας επιμέρους 31-13!

Κάουαν και Κόντιτ όμως έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Προμηθέα που με ένα μικρό σερί 5-0 ξέφυγε με 76-72. Στα 19,5» ο Κόφι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφερε και πάλι το παιχνίδι στο σουτ (76-74) αλλά στα 13» ο Κοντίτ με κάρφωμα έκανε το 78-74. Στα 6,5» ο Κολοσσός αστόχησε σε τρίποντο ο Κόφι όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και με 2/2 βολές μείωσε σε 78-76. Ο Κουλμπόκα στα 4,7» κέρδισε φάουλ και έχοντας κι εκείνος 2/2 βολές έκανε το 80-76 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς ο Κατσίβελης αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76.